آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دیدار با كوفی عنان:

شخصیت های متنفذ باید از ظرفیت های خود برای كم كردن خشونت استفاده كنند

سیاست داخلی

ایران سرمایه ای ارزشمند برای ثبات صلح در منطقه است و هر كس بخواهد آن را ندیده بگیرد؛ به اهداف خود نمی رسد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: تلاش برای نهادینه كردن صلح در جهانی كه شاهد جنگ های منطقه ای در آن هستیم؛ كاری پسندیده و مورد احترام است.

به گزارش ایلنا، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز در دیدار كوفی عنان؛ جهان عاری از خشونت را یك اصل انسانی خواند و گفت: از شخصیت های متنفذ و قابل احترام برای ملل مختلف؛ همین انتظار می رود كه از ظرفیت های شخصیتی خود برای كم كردن خشونت بین انسانها استفاده كنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام یاد مؤسس بنیاد متنفذین؛ یعنی نلسون ماندلا را گرامی داشت و گفت: تلاش برای نهادینه كردن صلح در جهانی كه شاهد جنگ های منطقه ای در آن هستیم؛ كاری پسندیده و مورد احترام است.

وی با یادآوری آیه 32 سوره مائده كه مربوط به زمان حضرت آدم و فرزندان بنی اسرائیل است؛ گفت: تلاش برای نجات انسانها از ظلم و جنایت؛ در ادیان آسمانی؛ به خصوص اسلام چنان اهمیت دارد كه می گوید هر كس؛ كسی را بی گناه در زمین بكشد؛ انگار همه مردم را كشته و هركس كسی را از مرگ نجات دهد؛ انگار تمام مردم دنیا را زنده نگه داشته است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به اتفاقات خونین در نقاط مختلف جهان؛ مخصوصاً در منطقه خاورمیانه؛ گفت: نقش استبداد و استعمار در این اتفاقات برجسته است كه اول با ظلم؛ انسانها را به ستوه در می آورند و سپس با فریب كاری آنها را به جان هم می اندازند.

وی خلق گروههای تروریستی در جهان را كار قدرت های استكباری دانست و گفت: آتشی را كه این قدرتها روشن كرده اند؛ روزی دامن خودشان را هم می گیرد كه می بینیم در بسیاری از كشورها گرفته است.

 كوفی عنان نیز با ستایش از نقش و جمهوری اسلامی برای برقراری آرامش بویژه در منطقه گفت: ایران سرمایه ای ارزشمند برای ثبات صلح در منطقه است و هر كس بخواهد آن را ندیده بگیرد؛ به اهداف خود نمی رسد.

رئیس بنیاد متنفذین در پاسخ سؤال رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام كه چرا تلاش های صلح جویانه خود را در سوریه متوقف كرده اید؟؛ گفت: واقعیت این است كه كارهای سازمان ملل ناموفق بود و بسیاری از كشورها روی كاغذ تعهداتی را می دادند كه در عمل فراموش می كردند.

رئیس سابق سازمان ملل در پاسخ به سؤال دیگری درخصوص اوضاع آشفته بعضی از مناطق قاره آفریقا نیز گفت: تلاش می كنیم كه مردم آفریقا؛ بیش از این قربانی خشونت ها قومی و فرقه ای نشوند.

 مارتی آهتی ساری و ارنستو زدیلو؛ رؤسای جمهور پیش فنلاند و مكزیك هم در این دیدار با تاكید بر جایگاه ایران در جهان؛ به بیان دیدگاههای خویش درخصوص مسایل مختلف پرداختند.

کد N84849