/گزارش-النشرة/

آیا طرح صلح خاورمیانه کری به موفقیت می‌انجامد؟

سیاسی

علی‌رغم فعالیت‌های جان کری و سفرهایش به منطقه و تلاش برای نزدیک ساختن دیدگاه‌های طرف‌های فلسطینی و اسرائیلی در خصوص بندهای سیاسی و امنیتی "توافق چارچوبی"، صاحب نظران فلسطینی معتقدند که امکان تحقق رویدادی بزرگ در مسائل سرنوشت‌ساز فلسطین بسیار ناچیز است؛ چرا که هیچ کدام از طرح‌های ارائه شده فلسطینی‌ها را راضی نمی‌کند و حتی پاسخگوی ابتدایی‌ترین نیازها و حقوق آنها نیست و تمام آنچه که در این توافق چارچوبی مطرح شده با هدف تحقق اهداف و منافع اسرائیل و به ضرر حقوق مردم فلسطین است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، سایت اینترنتی النشره در تحلیلی با عنوان آیا طرح صلح خاورمیانه جان کری به موفقیت می‌انجامد؟ نوشت: "آمریکا در حق فلسطینی‌ها منصفانه رفتار نخواهد کرد، چه کسی فریفته این سیاستی است که اعتقاد دارد آمریکا با فلسطینی‌ها منصف خواهد بود؟ " این سوالی است که "طلال عوکل" نویسنده و تحلیلگر سیاسی فلسطینی مطرح ساخته و فرصت تحقق مسائل سرنوشت‌ساز مردم فلسطین از طریق توافق چارچوبی را ناچیز می‌شمارد.

عوکل با بیان این که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا مذاکراتی را رهبری می‌کند که یکی از پیش شرط‌ های آن به رسمیت شناختن اسرائیل به عنوان یک "کشور یهود" است، افزود: این یکی از سخت‌ترین شروطی است که در این مذاکرات مطرح شده و هیچگاه با آن موافقت نخواهد شد و مردم فلسطین هرگز آن را نخواهند پذیرفت.

این تحلیل‌گر فلسطینی می‌گوید: در تمام مسائل به ویژه مساله آوارگان فلسطینی که در دست بررسی قرار دارد، آمریکا تلاش‌ می‌کند به نفع اسرائیل عمل کرده و در تمام موارد از مواضع تل‌آویو دفاع کند.

وی تاکید می‌کند: مردم فلسطین هیچ توافقی را که پاسخگوی آرمان‌ها، خواسته‌ها و حتی برآورده‌کننده‌ پیش پا افتاده‌ترین حقوق آنها نباشد، نخواهند پذیرفت.

عوکل همچنین به اعمال فشارهای وارد شده بر دو طرف و در درجه اول به طرف فلسطینی به عنوان طرف ضعیف‌تر اشاره و تاکید کرد: در خصوص این توافق چارچوبی می‌توان گفت که این مساله بسیار گسترده خواهد بود و هدف از آن ادامه دادن مذاکرات است.

در همین راستا، "اسعد ابو شرخ"، پژوهشگر در امور فلسطین با بیان این که آمریکا با تمام توان بر فلسطین و اسرائیل جهت دستیابی به توافقی میان این طرف‌ها اعمال فشار می‌کند، گفت: آمریکا تا حد بسیاری درخصوص مسئله توانایی‌های هسته‌ای ایران به موفقیت دست یافته است، اما موفقیت بزرگتری که جان کری در صدد به دست آوردن آن است، دست‌یابی به توافق با فلسطینی‌ها است.

ابوشرخ می‌گوید: جان کری خواهان رسیدن به توافق چارچوبی است که در راستای منافع آمریکا و اسرائیل و به ضرر مردم فلسطین است که از مصادیق آن می‌توان به افشاگری‌هایی که در خصوص نادیده گرفتن حقوق آوارگان فلسطینی برای بازگشت به وطن خود صورت گرفته است، اشاره کرد.

وی در توضیح ایده خود افزود: همانطوری که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل خواهان به رسمیت شناخته شدن اسرائیل به عنوان یک "کشور یهود" است، جان کری نیز به این مسئله پایبند است و پس از آن نیز حق بازگشت آوارگان فلسطینی را لغو می‌کند و همچنین طرحی را ارائه می‌کند که بر اساس آن دره اردن از کنترل تشکیلات خودگردان فلسطین خارج می‌شود و اشغال گذرگاه‌ها و مرزها توسط اسرائیل ادامه یابد که تمامی این مسائل عملا به نفع اسرائیل است و این توافق هیچ منفعتی برای مردم فلسطین در بر ندارد.

وی تصریح کرد: جان کری به برخی کشورهای عربی به ویژه عربستان و اردن سفر کرد و با مسوولان این کشورها به رایزنی پرداخت تا حمایت آنها را جلب کند، بویژه این که آمریکا همواره بر طرف فلسطینی اعمال فشار می‌کند تا موضع آن‌ها را با مواضع خود همگام سازد.

ابوشرخ با بیان اینکه این توافق عرصه را برای تاخیر انداختن حل مساله فلسطین و چشم‌پوشی از حقوق مسلم فلسطینی‌ها بازخواهد کرد، عنوان داشت: تشکیلات خودگردان فلسطین پیش شرط‌های آمریکا و اسرائیل را نخواهد پذیرفت.

در نتیجه روشن است که سفرهای رفت و برگشتی جان کری به منطقه با هدف تحقق توافق چارچوبی میان دو طرف فلسطینی و اسرائیلی است و روشن است که آمریکا تمام تلاش خود را برای رضایت دو طرف به کار میبندد، اما این راه‌حل به عنوان راهکاری نهایی نخواهد بود و پاسخگوی خواسته‌های مردم فلسطین نیز نیست، چرا که فلسطینی‌ها هیچ راهکاری را غیر از تشکیل کشور مستقل فلسطین با پایتختی قدس و بازگشت آوارگان فلسطینی و تحقق تمام مسائلی که هم‌اکنون به حالت تعلیق درآمده‌اند، نمی‌پذیرند.

انتهای پیام

کد N84823