کوفی عنان: باید برای توافق نهایی ایران و 1+5 تلاش کرد

دبیرکل پیشین سازمان ملل با بیان این که ما اعتقاد داریم که شماری از تحولات مثبت رخ داده‌اند که از همه مهم‌تر توافق موقتی هسته‌یی با ایران بوده است که در نوامبر گذشته در ژنو شاهد آن بودیم، افزود: به عقیده‌ی ما این تلاش‌ها اکنون باید ادامه پیدا کند تا توافق نهایی ایجاد شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کوفی عنان، رییس گروه متنفذین و دبیرکل پیشین سازمان ملل پس از دیدارش با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان با حضور در جمع خبرنگاران بیانیه‌ای را در قالب جمع‌بندی این نشست قرائت کرد.

او گفت: این اولین سفری است که گروه متنفذین به ایران انجام می‌دهد با این حال برخی از ما قبلا به صورت فردی به ایران آمده‌ایم و کشور فوق‌العاده شما را به خوبی می‌شناسیم.

کوفی عنان که در کنار رییس‌جمهور پیشین فنلاند و رییس‌جمهور پیشین مکزیک به عنوان دیگر اعضای این گروه ایستاده بود ضمن معرفی آن‌ها اضافه کرد: جلسات بسیار خوبی امروز در تهران داشتیم؛ صبح با آقای هاشمی رفسنجانی جلسه‌ای داشتیم که این جلسه با نشستی با آقای ظریف نیز تکمیل شد. تمام جلسات مفید و سودمند و عمیق بودند.

دبیرکل پیشین سازمان ملل اضافه کرد: گروه ما در حقیقت گروهی از رهبران مستقل هستند که مرحوم ماندلا در سال 2007 آن‌ها را گرد هم آورد. متاسفانه همان‌طور که مطلع شدید آقای ماندلا در ماه دسامبر چشم از جهان فروبست. ما می‌خواهیم مصمم‌تر از گذشته ماموریتی که به ما محول شده است را ادامه دهیم. ماندلا به ما گفته بود حقیقت را به قدرتمندان بگویید و صدای ضعفا و فقرا و مستضعفان باشید.

رییس گروه متنفذین افزود: گروه متنفذین از زمان تاسیس خود سعی کرده زخم‌هایی را التیام بخشد و صلح پایدار در مناطق مختلفی از جهان هم‌چون سودان، سودان جنوبی، شبه جزیره کره و فلسطین را ایجاد کند. هدف ما این است که با رهبران ارشد ایران نیز دیدار کنیم و به طیف متنوعی از نظرات آن‌ها درباره‌ی تحولات جاری بخصوص تحولاتی که این منطقه را تحت تاثیر قرار داده است گوش دهیم. همه‌ی ما از جمله میزبان ایرانی ما عمیقا نگران وضعیت تراژیک امروز سوریه هستیم. باید سعی خود را انجام دهیم تا از رنج‌ها بکاهیم و منافع مردم سوریه را اولویت اصلی خود قرار دهیم. ما باید نهایت سعی خود را بکنیم تا کابوس سوری‌ها، زنان و مردان و کودکان به پایان برسد.

کوفی‌عنان افزود: هنوز 2 روز از سفرمان باقی مانده و قرار است با طیف گسترده‌ای از رهبران و مقامات ایرانی دیدار کنیم ما منتظر هستیم تا پیشنهادات کشور شما و رهبران ایرانی را بشنویم. منتظر هستیم تا این پیشنهادات را بشنویم تا بتوانیم تنش‌ها را در منطقه و سطح بین‌الملل کاهش دهیم.

وی با اشاره به سخنان رییس‌جمهور کشورمان در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل گفت: آقای روحانی در سازمان ملل در ماه سپتامبر گفته‌اند که با وجود ترس‌های گسترده‌ای که در جهان وجود دارد گام‌های جهانی وجود دارند که نخبگان جهان به صلح آری بگویند و به جنگ نه. و گفت‌وگو را به مناقشه و اعتدال را به افراطی‌گری ترجیح دهند.

دبیرکل پیشین سازمان ملل اضافه کرد: ما اعتقاد داریم که شماری از تحولات مثبت رخ داده‌اند که از همه مهم‌تر توافق موقتی هسته‌یی بوده است که در نوامبر گذشته در ژنو شاهد آن بودیم. به عقیده‌ی ما این تلاش‌ها اکنون باید ادامه پیدا کند تا توافق نهایی ایجاد شود.

او اضافه کرد: در این باره باید اعتماد و احترام متقابل را در این منطقه و فراتر از آن از نو بسازیم. این کار راحتی نیست و به استقامت و شکیبایی نیاز دارد. مردم دنیا در حال حاضر به دنبال این هستند که در حکمرانی کشورهای‌شان نقش داشته باشند. جوامع قوی و دموکراتیک روی 3 پایه‌ی صلح و ثبات و توسعه، حاکمیت قانون و در نهایت احترام به حقوق بشر ساخته می‌شوند و می‌خواهیم بگوییم که توسعه پایدار صلح و ثبات می‌خواهد و صلح و ثبات ریشه در حاکمیت قانون و احترام به حقوق بشر دارد.

وی در پایان گفت: همه‌ی ما وظیفه داریم و کارهای زیادی داریم که باید به صورت گروهی انجام دهیم و باید سعی کنیم که بتوانیم این امور را محقق کنیم.

انتهای پیام

کد N84822