آمریکا ارسال کمک‌های "غیر کشنده" به مخالفان سوری را از سر گرفت

پس از گذشت بیش از یک ماه از تصرف انبارهای شورشیان سوریه به دست شبه‌نظامیان افراطی که به قطع ناگهانی کمک‌های غرب به مخالفان سوری منجر شد، مقام‌های آمریکایی امروز (دوشنبه) اعلام کردند که واشنگتن ارسال کمک‌های "غیر کشنده" به شورشیان را از سر گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، منا‌بع آمریکایی گفتند، ارسال تجهیزات ارتباطاتی و دیگر وسایل نظامی غیر کشنده تنها برای گروه‌های مخالف سوری میانه رو ارسال می‌شود.

این اقدام، مخالفان سوری را تقویت و حمایت می‌کند. مخالفان پس از آنکه شبه‌نظامیان افراطی پایگاه‌هایشان در نزدیکی مرز ترکیه را که تحت کنترل یکی از رهبران مورد حمایت آمریکا بود، تصرف کردند، شاهد کاهش کمک‌های بین‌المللی بودند.

البته می‌توان به این مساله به عنوان پاداش آمریکا به مخالفان سوری برای شرکت در مذاکرات صلح کنونی با دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در ژنو نیز نگاه کرد.

مقام‌های مذکور که خواستند نامشان فاش نشود، گفتند: کمک‌های آمریکا به شورای نظامی مخالفان سوریه به رهبری ژنرال سلیم ادریس از ترکیه به سوریه ارسال می‌شود.

آن‌ها تاکید کردند که توقف ارسال این تجهیزات در ماه گذشته میلادی تنها یک اقدام پیشگیرانه بود تا دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا بتواند بار دیگر مسائل امنیتی را بازبینی کند.

این مقامات گفتند: تجهیزات ربوده شده در دسامبر سال گذشته میلادی از مرز "باب الهوی" میان سوریه و ترکیه بازگردانده شده و گروه‌های شورشی تحت حمایت آمریکا اقداماتی را برای پیشگیری از جابجایی این تجهیزات در آینده انجام داده‌اند.

مقام‌های آمریکایی افزودند، کمک‌های مستقیم و غیر کشنده آمریکا به گروه‌های اسلام‌گراهای مخالف با القاعده نیز احتمالا به‌زودی از سر گرفته می‌شود. آن‌ها هیچ اشاره‌ای به کمک‌های کشنده همچون مهمات نکردند.

انگلیس نیز از حدود شش هفته پیش ارسال کمک‌های خود به مخالفان سوری را به حالت تعلیق درآورد و ترکیه نیز به دلیل ترس از افزایش قدرت تروریست‌ها که به منظور تصرف انبارها و پایگاه‌ها تلاش می‌کنند، مرز خود را بسته است.

این مقام‌های آمریکایی گفتند، آن‌ها ارسال تعدادی از وسایل به غیرنظامیان در سوریه را از اواخر دسامبر سال گذشته میلادی از سر گرفتند. این وسایل شامل آمبولانس‌ها، ماشین‌های جمع‌آوری زباله، ژنراتورها، سبدهای غذایی، وسایل مدرسه و تجهیزات اداری است. این کمک‌ها به شوراهای محلی و استانی و گروه‌های جوامع مدنی ارسال می‌شود و آمریکا مطمئن است که این وسایل نیازهای آن را برطرف می‌کند. آن‌ها تاکید کردند که حمایت آمریکا از مخالفان غیر مسلح و میانه‌رو همچنان به قوت خود باقی است.

انتهای پیام

کد N84707