در آستانه روز سوم مذاکرات؛

نماینده مخالفان سوریه در سوئیس: هیچ پیشرفتی در مذاکرات صورت نگرفته است

یکی از اعضای هیات اعزامی ائتلاف مخالفان سوریه به ژنو با ادعای اینکه بشار اسد تنها به ابقای خود در قدرت اهمیت می‌دهد اعلام کرد که مساله مورد بحص امروز انتقال قدرت است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، منذر اقبیق، مشاور ائتلاف مخالفان سوریه در امور ریاستی در مصاحبه با خبرنگاران عنوان داشت: هیچ پیشرفتی در خصوص محاصره حمص صورت نگرفته است. ما شاهد هیچ پیشرفتی در خصوص مساله بازداشت‌شدگان نیستیم. ما از سخنگویان نظام اسد شنیده‌ایم که این مسائل ساده است اما برای ما ساده نیست بحث سر مردم ما است و نظام سوریه تنها به ابقای خود در قدرت اهمیت می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: مرحله انتقالی به معنای انتقال از گرسنگی به آزادی و از شکنجه به احقاق حقوق مردم است. ژنو 1 بر مرحله انتقالی تاکید کرده است و ما می‌گوییم که باید یک هیات اجرایی با اختیارات کامل تشکیل شود و این مساله در نشست امروز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

منذر اقبیق مدعی شد: نظام سوریه اجازه ورود کاروان‌های کمک رسانی را نمی‌دهد. هلال احمر آماده کمک‌رسانی است و منتظر اجازه نظام سوریه در این زمینه است. در خصوص مساله بازداشت‌شدگان پیشرفتی صورت نگرفته است. ما در خصوص برخی مسائل دارای تجاربی هستیم. پس از چند ماه به برخی اجازه داده شد تا از مناطق محاصره شده خارج شوند. ما تاکید می‌کنیم که این توافق‌ها باید زیر چتر سازمان ملل صورت بگیرد.ما با خارج شدن افراد موافق نیستیم آنها باید همانجا که هستند بمانند و به آنها کمک‌رسانی شود.

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا اخضر الابراهیمی، فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب به سوریه ضمانت‌هایی به مخالفان داده است گفت: اخضر الابراهیمی چند بار تاکید کرد که این مذاکرات با هدف انتقال سیاسی صورت می‌گیرد در دعوتنامه بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل نیز آمده است که هدف از این مذاکرات اجرای معاهده ژنو 1 است.

منذر اقبیق در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا آنها فهرستی را از تعداد بازداشت‌شدگان تدوین کرده‌اند گفت: هزاران کودک و زن در زندان‌ها هستند. ما گزارش‌ها و مصاحبه‌هایی با کودکانی داشتیم که شکنجه شده‌اند اما اطلاعاتی در خصوص راهبه‌های معلولا و اسقف‌های ربوده شده در اختیار نداریم.

این مقام مخالف در پاسخ به سوال دیگری از خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا اعضایی از نظام سوریه در دولت جدید سوریه حضور خواهند داشت اظهار کرد: باید دولت با تواق میان طرف‌ها تشکیل شود. در حال حاضر دو طرف نظام و مخالفان باید تصمیم بگیرند. هر طرفی باید با تمام اعضای دولت جدید موافقت کند. ما با حضور افرادی مخالف هستیم که دست به جنایت زده‌اند که از جمله آنها بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه است. افراد بسیاری در دولت هستند که دست به جنایت نزدند.

وی در ادامه افزود: ما با تعهد به ژنو آمده‌ایم و با جدیت عمل می‌کنیم. ما تمام تلاش خود را برای دستیابی به حل و فصل مسالمت‌آمیز انجام داده‌ایم. امروز مذاکرات سیاسی آغاز می‌شود. مذاکرات سیاسی پیرامون ژنو 1 است. کارشناسانی از سازمان ملل و همچنین کارشناسانی که ژنو 1 را تدوین کرده‌اند در نشست‌ها حضور دارند تا در دیدار با هیات‌ها نظرات خود را پیرامون مسائل مختلف بیان کنند.

انتهای پیام

کد N84328