/گزارش-ایندیپندنت/

مذاکرات ژنو 2، راهی طولانی به سوی صلح

سیاسی

"با گذشت دو سال و 10 ماه و سه هفته از آغاز اقدامات اعتراضی در سوریه که در مسیری تناوبی به سوی یک جنگ داخلی شدید و وحشیانه پیش رفته و منطقه و فرا سوی آن را در معرض تهدید قرار داده است، دولت سوریه و مخالفان مذاکرات صلح خود را آغاز کرده‌اند با این امید که به پایان درگیری‌ها کمک کند."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کیم سنگوپتا در گزارشی در روزنامه ایندیپندنت می‌نویسد: «این مذاکرات رو در رو پس از مطرح شدن اختلافات در دقیقه 90 که از ابتدا برای این مذاکرات مزاحمت ایجاد کرده بود، روز پنجشنبه به مدت 24 ساعت به تعویق افتاد. مخالفان گفتند، دولت سوریه باید ابتدا اعلامیه‌ای را که در مذاکرات ژنو 1 منتشر شده و خواستار برکناری بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه از قدرت شده است،‌ امضا کند. به دنبال این مساله ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه نیز تهدید کرد که اگر "مذاکراتی جدی" برگزار نشود، به دمشق باز می‌گردد.

اما پس از یک روز سخت از دیپلماسی رفت و برگشتی، سازمان ملل که نقش میانجی‌گر برای این مذاکرات را به عهده دارد،‌ گزارش داد که هر دو طرف آماده دیدارند و مذاکرات از روز شنبه آغاز شد.

اخضر الابراهیمی، فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب برای بررسی مسائل سوریه می‌گوید: ما مدت طولانی است که تلاش کرده‌ایم تا این مذاکرات آغاز شود و هیچ‌کس فکر نمی‌کند که این یک روند بسیار آسان باشد. هیات‌های مخالفان و دولت سوریه که در اینجا حضور دارند می‌دانند که کشورشان در وضعیت بدی است و در خطر است. ما در حال حاضر موافقت کرده‌ایم که در یک اتاق با یکدیگر دیدار کنیم. مذاکراتی که با هر دو طرف داشتم بسیار دلگرم‌کننده و امیدبخش بود.

اگر چه این حقیقت که این مذاکرات مستقیم کمی پس از لغو مذاکرات اولیه از نو برنامه‌ریزی شد، یک دلیل و گواه قابل ملاحظه برای آنهایی است که برای یک توافق مذاکره شده تلاش می‌کنند، اما اختلافات عمیق بر سر مسائل اساسی به ویژه در مورد سرنوشت بشار اسد همچنان باقی است.

اخضر الابراهیمی تاکید می‌کند: هر کس که در این مذاکرات حضور می‌یابد باید بدون تعیین پیش شرط و بر اساس اطلاعیه رسمی 30 ژوئن سال 2012 میلادی کنفرانس ژنو 1 شرکت کند. اما نکته مهم این مساله،‌ تشکیل یک دولت انتقالی "با توافق دو طرف" است.

مخالفان سوری و متحدان بین‌المللی آنها تاکید دارند که اسد و افراد بسیار نزدیک به وی نمی‌توانند در این مساله هیچ نقشی داشته باشند. دولت سوریه نیز بارها اعلام کرده هرگونه اقدام برای برکناری بشار اسد به منزله عبور از "خط قرمز" است و تایید نمی‌شود.

شدیدا بعید به نظر می‌رسد که دولت سوریه به این درخواست‌ها برای دادن ضمانتی کتبی در راستای تبعیت و پیروی از مفاد ژنو 1 تن دهد؛ مساله‌ای که نمایندگان سیاسی مخالفان سوری بر آن به عنوان موضوعی ضروری برای پیشرفت این مذاکرات تاکید دارند. اخضر الابراهیمی درباره این مسائل می‌گوید: به نظر می‌رسد که تعابیر مختلفی از برخی از این مسائل وجود دارد. فکر می‌کنم که هر دو طرف این مساله را به خوبی می‌دانند و آن را قبول دارند.

مخالفان سوری ضمن حمایت از این تمهیدات، ادعا می‌کنند، این مساله نشان می‌دهد که دولت سوریه در حال حاضر مفاد ژنو 1 را تایید کرده است. انس عبده، یکی از اعضای هیات مخالفان سوری می‌گوید: ما از بیانیه اخضر الابراهیمی و اینکه دولت سوریه ژنو 1 را پذیرفته بسیار خوشحال شدیم. به همین خاطر ما با هیات نمایندگان بشار اسد دیدار کردیم. نخستین دیدار ما یک جلسه بسیار کوتاه بود که تنها اخضر الابراهیمی در آن صحبت کرد و جلسه بعد از ظهر ما نشستی طولانی‌تر بود.

برخی با ناکامی برگزاری مذاکرات مستقیم در روز جمعه به عنوان شکست روند مذاکرات صلح ژنو 2 برخورد کردند. اما بیانیه‌های مختلف از سوی هر دو طرف ژست و قیافه بود. مشاوران دور از وطن حکومت سوریه اذعان می‌کنند که تهدید ولید معلم یک اقدام تاکتیکی با هدف وادار کردن مخالفان برای تمرکز بر وظایف پیش رو بوده است.

یکی از مشاوران دولت سوریه که یک تبعه آلمانی است، می‌گوید: انتخابات برگزار خواهد شد، ما احساس می‌کنیم که باید به مردم سوریه اجازه داده شود تا درباره سرنوشت بشار اسد تصمیم بگیرند. چرا برای این مساله منتظر نمی‌مانید؟ شاید به طور صحیح صحبت‌های ولید معلم ترجمه نشده است اما سخنانش به آن معنایی که منتشر شده، نیست. دولت سوریه نمی‌خواهد که این مذاکرات شکست بخورد، افراد دیگر نیز هستند که نمی‌خواهند مذاکرات ژنو 2 ناکام بماند.

گفته شده که روس‌ها به هیات دمشق نسبت به کناره‌گیری از مذاکرات هشدار داده‌اند. مخالفان سوری نیز از سوی حامیان غرب تحت فشار قرار گرفته‌اند تا این روند را به مخاطره نیندازند. درست چند ساعت پس از تحریم مذاکرات رو در رو برنامه‌ریزی شده، برهان غلیون، یکی از اعضای هیات مخالفان سوری گفت: تا زمانی که خواسته‌های مردم سوریه تحقق نیابد ما از ژنو خارج نخواهیم شد.

لویی صافی، سخنگوی مخالفان سوری نیز افزود: ما خواستار تعهدی از سوی دولت سوریه درخصوص ژنو 1 هستیم اما در این هفته صبور خواهیم بود.

نهایتا مخالفان تصمیم گرفتند تا با نمایندگان دولت سوریه در یک اتاق بنشینند اما اعلام کردند که مذاکرات را تنها با حضور شخص ثالث ادامه خواهند داد. نمایندگان هر دو طرف در یک مسیر بودند، آنها یک لحظه یکدیگر را در محوطه محل برگزاری نشست دیدند اما هیچ صحبتی بین آنها برقرار نشد.

احمد جربا، رئیس ائتلاف مخالفان سوری در آستانه این مذاکرات پس از نکوهش متعارف دولت سوریه بر راه طولانی پیش رو برای رسیدن به یک توافقنامه تاکید کرد. این مساله در پایان کنفرانس بین‌المللی مقدماتی که هفته گذشته در مونترو برگزار شد، توسط ولید معلم بازگو شد. او در این روز شروع به رجزخوانی علیه مخالفان سوری، غرب، کشورهای حوزه خلیج فارس و ترکیه کرد که ادعا شده همگی آنها در توطئه جنایی علیه دولت سوریه دست دارند.

دیپلمات‌های غربی تاکید می‌کنند که دولت سوریه برای واکنش نسبت به عصبانیت معلم مجبور به متعادل ساختن موضع خود شده و حتی متحدانش همچون روسیه و چین و کشورهای با نفوذ که با دولت سوریه همدردی می‌کنند، خودشان را از این لفاظی دولت سوریه دور نگه داشته‌اند.

اما در مورد این مذاکرات که همواره در حال تغییر است، مشخص نیست که چه چیزی دچار تغییر و چه چیزی طراحی شده و پیش‌بینی این مساله بسیار دشوار است که پی ببریم چه کسی از مذاکرات ژنو 2 در روزهای پیش رو سود خواهد برد.»

انتهای پیام

کد N84327