احتمال افزایش تولید برق در نیروگاه کودانکولام

سیاسی

یک مقام عالی‌رتبه هندی اعلام کرد که ناظر انرژی اتمی این کشور به شرکت برق هسته‌یی هند اجازه داده است تا تولید برق در اولین واحد نیروگاه هسته‌یی کودانکولام را تا 75 درصد گسترش دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یک منبع آگاه هندی اعلام کرد که انتظار می‌رود این واحد در روزهای آینده حدود 720 مگاوات برق تولید کند.

اس. اس. باجاج، رییس شورای نظارت انرژی اتمی هند در یک گفت‌وگو‌ی تلفنی با خبرگزاری هند و آسیا گفت: ما عصر روز جمعه به شرکت برق هسته‌یی هند اجازه دادیم تا سطح تولید برق را در اولین واحد نیروگاه کودانکولام از 50 درصد افزایش داده و تا 75 درصد زیاد کند.

باجاج گفت که این واحد آزمایشاتی را انجام خواهد داد که براساس گزارشات ارائه شده، اجازه افزایش تولید برق داده خواهد شد.

او افزود: اگر نتایج آزمایشات رضایت‌بخش باشند، آنگاه اجازه افزایش سطح برق را تا 100 درصد خواهیم داد.

آر. اس سوندار، رییس سایت نیروگاه هسته‌یی کودانکولام در گفت‌وگو با خبرگزاری هند و آسیا گفت: سطح تولید برق این نیروگاه اکنون در سطح 570 مگاوات است و ما مدت بیش‌تری آن را در این سطح نگه خواهیم داشت.

وی در پاسخ به سوالی درباره رساندن تولید نیروگاه به 75 درصد در روزهای آینده گفت: ممکن است سطح تولیدمان در روز سه‌شنبه یا چهارشنبه به این مقدار برسد.

سوندار گفت که این واحد باید دو مجوز دیگر نیز دریافت کند تا بتواند سطح تولید برق نیروگاه را به 100 درصد برساند.

او گفت: اولین مرحله اجازه‌گیری برای گذشتن از سطح 75 درصد و رسیدن به 90 درصد است و دومین مرحله رساندن سطح تولید از 90 درصد به 100 درصد است.

نیروگاه هسته‌یی کودانکولام اولین راکتور آب فشرده هند است که به دسته راکتور آب سبک تعلق دارد.

واحد اول نیروگاه کودانکولام در ماه ژوییه سال 2013 به مرحله بحرانی رسید که منظور از آن آغاز پروسه شکافت است.

انتهای پیام

کد N84284