قانون‌گذار کرد عراقی: کردستان می‌تواند ظرف پنج سال آتی از عراق جدا شود

یکی از مشاوران ارشد در بخش انرژی دولت منطقه‌ای کردستان عراق گفت، ظرف پنج سال منطقه خودمختار کردستان در شمال عراق می‌تواند استقلال خود را اعلام کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری روداو، علی بالو، رئیس سابق کمیته نفت و گاز پارلمان عراق گفت: کردستان در حال خلاص شدن از موقعیت خود به عنوان منطقه‌ای در عراق است و برنامه‌ای برای تبدیل شدن کردستان به یک کشور مستقل در آینده‌ای نزدیک در دست انجام است.

وی معتقد است که برنامه‌ها و تمهیدات در صحنه بین‌المللی با هدف اعلام استقلال در حال انجام است؛ اقدامی که به گفته وی از موقعیت ژئواستراتژیک و منابع سرشار انرژی کردستان عراق سرچشمه می‌گیرد.

این مقام گفت: حضور مسعود بارزانی، رئیس دولت منطقه‌ای کردستان عراق در نشست جهانی اقتصاد در داووس، سوئیس راه را برای به رسمیت شناخته شدن کردستان در صحنه بین‌الملل به عنوان یک کشور مستقل باز کرده است.

علی بالو به عنوان یکی از نمایندگان پارلمان عراق از حزب اتحاد میهنی کردستان همچنین بر این باور است که نفت نقش بسیار حساس و مهمی در استقلال کردستان از عراق ایفا می‌کند. وجود شرکت‌های نفتی بین‌المللی منطقه کردستان را مشهود کرده است و نفت موقعیت اقتصادی و سیاسی کردستان عراق را در سطح بین‌الملل ارتقا داده است.

تحلیلگران سیاسی می‌گویند، ثبات کردستان عراق در داخل منطقه‌ای که درگیر ناآرامی است، جایگاه آن را به عنوان یک محل امن برای دستیابی به صلح بزرگتر و گسترده‌تر در خاورمیانه بالا برده است.

در همین حال یک تحلیلگر علوم سیاسی در دانشگاه صلاح‌الدین عراق گفت: منطقه کردستان یک کشور نیست اما نقشی برای ثبات در خاورمیانه دارد.

منطقه کردستان عراق دارای 45 میلیارد بشکه نفت و بیش از 110 تریلیون فوت مکعب گاز است و شرکت‌های بزرگ انرژی جهان چون اکسون موبیل، گازپروم، توتال و شورون در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

سال گذشته میلادی دولت منطقه کردستان عراق یک قرارداد چندین میلیارد دلاری با ترکیه در زمینه انرژی امضا کرد.

بارزانی مکررا گفته هشدار داده که اگر دولت بغداد به نقض حقوق اولیه و اصلی قانون اساسی کردها از جمله حق صادرات نفت و دریافت 17 درصد از بودجه دولتی عراق ادامه دهد، کردها به دنبال استقلال خواهند رفت.

دولت منطقه‌ای کردستان عراق و بغداد بر سر نفت، بودجه، نیروهای پیش‌مرگ کرد و مناطق مورد مناقشه مورد ادعای دو طرف با یکدیگر درگیر هستند.

انتهای پیام

کد N84193

خواندنی از سراسر وب