پیشنهاد کره‌جنوبی برای از سرگیری دیدار خانواده‌های جدا شده کره‌ای

کره جنوبی امروز (دوشنبه) به کره شمالی پیشنهاد داد تا هر دو کشور دور جدیدی از دیدار مجدد خانواده‌های جدا افتاده در پی جنگ کره را بین تاریخ 17 و 22 فوریه (28 بهمن و 3 اسفند) سال جاری میلادی برگزار کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، کره جنوبی پیشنهاد داد تا مقام‌های صلیب سرخ این کشور را روز چهارشنبه به مرز اعزام کند تا با همتاهای کره شمالی خود به جزئیات این دیدار رسیدگی کنند. دو کره پیشنهاد کرده‌اند که دیدار مجدد خانواده‌های جدا افتاده در پی جنگ کره در کوهستان "الماس" واقع در جنوب شرقی کره شمالی برگزار شود.

کیم ایو- دو، یکی از سخنگویان دولت سئول امروز گفت: امیدواریم که دیدار مجدد این خانواده‌ها بی دردسر برگزار شود و فرصت جدیدی را برای روابط کره شمالی و کره جنوبی ایجاد کند.

کره شمالی روز جمعه با پیشنهاد کره جنوبی برای دیدار مجدد خانواده‌های جدا افتاده در پی جنگ کره که آخرین بار در سال 2010 میلادی برگزار شد، موافقت کرد و این در حالی است که این کشور اوایل ماه جاری به دلیل مناسب نبودن شرایط سیاسی این پیشنهاد را رد کرده بود.

همزمان با تاکید کره جنوبی بر کره شمالی برای ثابت کردن جدیتش به صورت عملی برای بهبود روابط دو کشور، این تغییر موضع صورت گرفت.

دیدار مجدد خانواده‌های جدا افتاده در پی جنگ کره همچنان یک مساله بسیار احساسی و پارامتری برای وضعیت روابط در شبه جزیره کره است. میلیون‌ها کره‌ای پس از پایان جنگ سه ساله کره در سال 1953 میلادی از خانواده‌های خود جدا افتادند. از آن زمان به بعد ‌آنها اجازه فرستادن نامه، ایمیل و یا برقراری تماس تلفنی با اعضای خانواده خود را ندارند.

انتهای پیام

کد N84151