بانک مرکزی ترکیه قادر به مهار کاهش لیر نیست

ترکیه,کاهش ارزش

آنکارا - ایرنا - بانک مرکزی ترکیه به رغم تزریق میلیاردها دلار به بازار این کشور، ارزش ˈلیر ترکˈ روز دوشنبه به پایین ترین سطح رسید.

به گزارش ایرنا، در شرایطی که ترکیه با بحرانی سیاسی در پی رسوایی مالی در این کشور دست و پنجه نرم می کند، ارزش پول ملی این کشور امروز به پایین ترین سطح تاریخی در برابر دلار آمریکا رسید.

هر دلار آمریکا امروز در بازار ارز استانبول 37/2 لیر ترک به فروش رفت.

به گفته کارشناسان ، بانک مرکزی ترکیه از چند روز پیش برای جلوگیری از کاهش ارزش لیر حدود چهار میلیارد دلار به بازار آزاد، ارز تزریق کرد، ولی نتوانسته از روند صعودی نرخ دلار در قبال لیر ترک جلوگیری کند.

ˈبارش بالجسˈ کارشناس اقتصادی روزنامه ˈحریتˈ پیش از این نوشته بود: چندین شرکت تجاری به دلیل افزایش نرخ دلار، ورشکستگی خود را اعلام کرده و در صورت ادامه تنش سیاسی در ترکیه در هفته های آینده این کشور شاهد افت بیشتر نرخ لیر ترک در قبال ارزهای معتبر خواهد بود.

وی افزود: بانک مرکزی ترکیه نرخ دلار در آخر سال 2013 میلادی را 92/1 لیر پیش بینی کرده بود و اغلب شرکتها بر اساس این تخمین، حساب های خود را برای سال جدید میلادی محاسبه کرده بودند که با افزایش نرخ دلار، شرکتها با مشکلات مالی بزرگی رو برو شدند.

نرخ دلار در پیش از بروز بحران سیاسی در ترکیه حدود 90/1 لیر بود.

خاورم ** 2010** 230**1651
کد N84101