افغانستان 37 تن از 88 زندانی بگرام را آزاد می‌کند

سیاسی

طبق گزارشات، دولت افغانستان اعلام کرده است که 37 تن از 88 زندانی بگرام که آمریکا آنها را "خطرناک" خوانده است، آزاد خواهند شد.

طبق گزارشات، دولت افغانستان اعلام کرده است که 37 تن از 88 زندانی بگرام که آمریکا آنها را "خطرناک" خوانده است، آزاد خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خامه پرس، شورای تجدید نظر افغانستان که توسط حامد کرزای، رئیس‌جمهوری این کشور برای بررسی پرونده‌ها زندانیان بگرام تشکیل شده است، اعلام کرد که 37 تن از 88 زندانی این مرکز، آزاد خواهند شد.

این در حالی است که مقامات آمریکایی در افغانستان در بیانیه‌ای، آزادی این زندانیان را محکوم کرده و اعلام کردند: شورای تجدید نظر افغانستان به ریاست عبدالشکور دادرس، حکم آزادی 37 تن از زندانیان بگرام را صادر کرده است که بر اساس مدارک مشهود، تهدید محسوب می‌شوند.

در این بیانیه نوشته شده است: در این پرونده‌های مورد مناقشه، مدارک مشهودی از نقض قوانین افغانستان توسط این زندانی‌ها مشاهده می‌شود و نیاز به بررسی بیشتر توسط اداره امنیت ملی افغانستان دارد.

طبق اعلام نیروهای آمریکایی، 17 تن از این 37 نفر که آزاد خواهند شد، به حملات با استفاده از بمب‌های دست‌ساز مرتبط هستند.

این در حالی است که شورای تجدیدنظر افغانستان اوایل ماه میلادی جاری اعلام کرده بود که این 88 زندانی که آمریکا آنها را خطرناک می‌داند، بی‌گناه بوده و به زودی آزاد خواهند شد.

علاوه بر این دادرس نیز اعلام کرده بود که هیچ مدرکی مبنی بر دست داشتن این 88 تن در حملات علیه افغان‌ها یا نیروهای ائتلافی وجود ندارد.

انتهای پیام

کد N83814