ترکیه امروز میزبان اولاند است

سیاسی

رئیس‌جمهوری فرانسه پس از گذشت 22 سال امروز (دوشنبه) به ترکیه می‌رود تا به منظور ارتقاء روابط دو جانبه مذاکراتی رسمی در آنکارا داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، برنامه آنکارا در مورد این مذاکرات بر مطرح شدن فصل‌های 17، 22 و 23 طرح الحاق به اتحادیه اروپا در جریان ریاست دوره‌ای یونان بر این اتحادیه تا 30 ژوئن سال جاری میلادی متمرکز خواهد بود. با این حال فرانسه نسبت به مطرح شدن فصل 17 که کنترل کننده و تنظیم کننده سیاست‌های اقتصادی و پولی است و مستقیما به الحاق کامل مربوط می‌شود و می‌تواند مشکلاتی را برای فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه در سیاست‌های داخلی ایجاد کند، مردد است. سیاست‌هایی که اولاند در داخل کشور پیش گرفته باعث کاهش سطح محبوبیتش پیش از برگزاری انتخابات محلی مارس سال جاری میلادی شده است.

هنگامی که اولاند در سال 2012 میلادی زمام امور کشور را به دست گرفت، دولتش مذاکرات الحاق میان ترکیه و اتحادیه اروپا را از سر گرفته و مانع خود بر سر یکی از فصل‌های مذاکرات برای آغاز روابط میان آنکارا و اتحادیه اروپا را برطرف کرد. فصل 22 در رابطه با سیاست‌های منطقه‌ای که پاییز سال 2013 میلادی مطرح شده راه را برای از سرگیری مذاکرات پس از سه سال وقفه هموار می‌سازد.

با این حال ناآرامی‌های اخیر سیاسی در ترکیه از 17 دسامبر سال 2013 میلادی که باعث راه افتادن تحقیقاتی در رابطه با اختلاس شده نگرانی‌هایی را در اتحادیه اروپا ایجاد کرده و فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر امور خارجه آلمان نیز در چند روز اخیر نسبت به اخراج اخیر نیروهای پلیس به دولت ترکیه هشدار داده و به آنکارا ضمن تاکید به بازگشت به سوی اجرای قانون هشدار می‌دهد که این مساله باعث می‌شود تا مطرح شدن فصل‌های جدید احتمالا با مشکل مواجه می‌شوند.

موضوع دیگری که انتظار می‌رود در برنامه آنکارا گنجانده شود، مساله تحولات سوریه است. رهبران ترکیه و اولاند درباره کنفرانس صلح ژنو 2 تبادل نظر خواهند کرد. از سرگیری مذاکرات در قبرس نیز یکی دیگر از موضوعات برنامه آنکارا خواهد بود.

در این سفر وزرای امور خارجه، تجارت خارجی، دفاع، انرژی، کشاورزی فرانسه نیز اولاند را همراهی خواهند کرد. یکی از دیپلمات‌های ترکیه گفت، در جریان این سفر چندین توافق نامه از جمله توافق نامه‌های امنیتی و حمل و نقل امضا خواهند شد. اولاند با کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب مردم جمهوری خواه نیز دیدار می‌کند.

اولاند به دنبال مذاکراتش در آنکارا به استانبول خواهد رفت و در دانشگاه "گالاتاسرای" سخنرانی خواهد کرد. اولاند و عبدالله گل، رئیس جمهوری ترکیه در نشست اقتصادی که رهبران تجاری فرانسه و ترکیه را گردهم می‌آورد، شرکت خواهند کرد.

همچنین قرار است در این سفر اولاند با "راکل دینک"، بیوه "هرانت دینک"، روزنامه نگار ارمنی- ترکیه‌ای که هفت سال پیش ترور شد، دیدار کند.

انتهای پیام

کد N83777