یک مقام چینی مدیریت سخت‌گیرانه فعالیت‌های مذهبی را خواستار شد

سیاسی

براساس گزارش رسانه‌های چین، یک مقام بلندپایه این کشور خواهان مدیریت سخت‌گیرانه فعالیت‌های مذهبی در سراسر چین شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، این اظهارات به دنبال وقوع انفجارهایی در استان سین کیانگ چین که به گفته مقامات توسط افراطیون برنامه‌ریزی شده بود، اعلام شد.

بر طبق گزارش رسانه‌های چین، پلیس این کشور در جریان این حملات با شلیک گلوله شش نفر را کشت و شش تن دیگر نیز با منفجر کردن مواد منفجره بسته شده به خود در ناحیه "شینهه" جان خود را از دست دادند.

این انفجارها یک آرایشگاه و یک بازار تره‌بار را هدف قرار دادند.

"یو ژنگ شنگ" یکی از اعضای کمیته دائمی دفتر سیاسی حزب کمونیست چین خواهان اقداماتی شد برای آنکه تضمین شود فعالیت‌های مذهبی منجر به اقدامات غیرقانونی نشود.

در اظهارات وی که توسط روزنامه پیپلز دیلی منتشر شد، اشاره‌ای به منطقه سین کیانگ نشده بود.

ژنگ شنگ تاکید کرد: پیروان مذاهب باید آگاهی‌های خود از دولت، قوانین و شهروندی را در محافل مذهبی بالا ببرند تا فعالیت‌های مذهبی در چارچوب‌های قوانین و سیاستگذاری‌ها انجام شوند.

خبرگزاری شینهوا به نقل از "پین سین کیانگ" گزارش داد فردی به نام "ابراهیم قهار"، به سازماندهی گروهی 17 نفره برای تولید بمب در یک خانه استیجاری پرداخته بود.

این گزارش تصریح کرد: پلیس بمب‌ها را ضبط کرده است اما به ماهیت این بمب‌ها اشاره‌ای نکرد.

این گزارش تصریح کرد: مردی به نام ابراهیم قهار، به سازماندهی فعالیت‌های مذهبی غیرقانونی و گسترش افراطی‌گری از ماه مه سال گذشته تاکنون پرداخته است.

خبرگزاری شینهوا گفت: در این عملیات پنج متهم بازداشت شدند و یک افسر پلیس نیز جراحت سطحی برداشت.

انتهای پیام

کد N83500