سخنرانی جنجالی رهبر راست‌های مجارستان در لندن

سیاسی

رهبر جناح راست افراطی مجارستان به‌رغم اخلال‌گری‌ها معترضان ضد فاشیست در انگلیس، برای هواداران خود در شهر لندن سخنرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، گابور وونا، رهبر جناح راست افراطی یهودی‌ستیز «جوبیک» مجارستان روز یکشنبه برای حامیان لندن‌نشین خود در پارک هاید سخنرانی کرد.

وی قرار بود در نزدیکی ایستگاه مترو هولبورن لندن سخنرانی کند اما همراه با هوادارانش بیش از یک ساعت در این ایستگاه محبوس شد در حالی که 150 معترض ضد فاشیست در بیرون ایستگاه تظاهرات می‌کردند.

این معترضان پلاکاردهایی به دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود: «برای در هم شکستن نازی‌ها متحد شوید.» روی پلاکاردی دیگر نوشته شده بود: «نه به نژادپرستی، فاشیسم و اسلام‌هراسی.»

به دنبال این اتفاق تجمع حامیان جناح راست افراطی مجارستان به پارک هاید منتقل شد. این پارک یک محل سنتی برای مباحثه‌ها و سخنرانی‌های عمومی است. حدود 100 تن از حامیان این تجمع در حالی که در هوای بارانی چتر به دست داشتند، به دور وونا حلقه‌ای تشکیل دادند تا شنوای سخنان وی باشند. این تجمع بیش از یک ساعت ادامه پیدا کرد.

انتخابات پارلمانی مجارستان قرار است در تاریخ ششم آوریل برگزار شود و جدیدترین نظرسنجی‌ها نشان داده‌اند حزب راست‌افراطی ملی‌گرای "جوبیک" (جنبش برای آینده بهتر مجارستان) با 11 درصد آراء در جایگاه سوم قرار دارد.

برخی از معترضان ضد فاشیست قصد داشتند جلوی تجمع پارک هاید را نیز بگیرند اما حضور گسترده نیروهای پلیس مانع آنها شد.

انتهای پیام

کد N83349