یک فعال دانشجویی:

دعوت از سرمایه‌گذاران خارجی نشان‌دهنده جایگاه اقتصاد در برنامه‌های دولت است

دولت,انجمن‌هاي اسلامي,رييس‌جمهور,دانشجويي,تشكل دانشجويي

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان گفت: با دعوت رییس‌جمهور از سرمایه‌گذاران خارجی، به ضرورت توسعه اقتصاد کشور و اهمیت دادن به جایگاه آن در دولت آقای روحانی پی می‌بریم.

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گیلان گفت: با دعوت رییس‌جمهور از سرمایه‌گذاران خارجی، به ضرورت توسعه اقتصاد کشور و اهمیت دادن به جایگاه آن در دولت آقای روحانی پی می‌بریم.

حسن کبیری در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اظهار کرد: در دولت قبل با اجرای تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، سرمایه‌گذاران خارجی مراودات تجاری خود با کشورمان را به حالت تعلیق درآوردند و از ایران خارج شدند که این مساله برای هر دو طرف ناخوشایند بود اما با شروع به کار دولت یازدهم و حل و فصل برخی مسائل سیاسی، فضای بازتری نسبت به قبل برای فعالیت اقتصادی در ایران بوجود آمده است.

وی با بیان اینکه "دعوت رییس‌جمهور از سرمایه‌گذاران خارجی ناشی از ضرورت برنامه‌های اقتصادی ایران است"، افزود: یکی از دلایل مهم این دعوت، تحقق وعده‌های اقتصادی رییس‌جمهور است. آقای روحانی به مردم قول رونق گرفتن اوضاع اقتصادی را داده‌اند و یکی از مهم‌ترین قسمت‌های این کار، حضور سرمایه‌گذاران خارجی و نیز افزایش عرضه و تقاضا در کشور است؛ چراکه با حضور آنان یکسری مبادلات تجاری در داخل و خارج ایران شکل می‌گیرد و در ادامه نیز حضور متخصصان خارجی در کشور را شاهد خواهیم بود که می‌تواند موضوع تولید علم و مسایل اقتصادی را جلو ببرد.

این فعال دانشجویی با تاکید بر مؤثر بودن چنین دعوت‌هایی در مجامع جهانی، گفت: اینگونه دعوت‌ها می‌تواند بر قصد سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در کشورمان تأثیر بگذارد، چراکه آنان به حس امنیت اقتصادی می‌رسند. در این حالت شرکت‌های چندملیتی می‌دانند وقتی وارد کشور ما شوند در حالیکه به عنوان یک شرکت خصوصی مشغول به کار هستند، از طرف دولت این کشور نیز حمایت می‌شود.

وی همچنین افزود: امنیت اقتصادی، یک مبادله دو طرفه را به همراه می‌آورد. شرکت‌های خارجی می‌دانند وارد کشوری می‌شوند که در آن علاوه بر بازار کار مناسب و نیروی کار، شرایط گسترش روابط و مبادلات با دنیا نیز وجود دارد. در مقابل، برای کشور ما فضای اشتغال بوجود می‌آید، درآمد و ارز وارد کشور می‌شود که چرخ اقتصاد را می‌چرخاند و اقتصاد ما با اقتصاد جهانی ادغام شده و توازنی میان بازار ایران با بازار جهان ایجاد می‌شود. از این بحث می‌توان نتیجه گرفت که حضور سرمایه‌گذاران خارجی در حال حاضر به نفع کشور ماست.

کبیری به اصل 44 قانون اساسی اشاره کرد و با بیان اینکه "دولت، تنها بازیگر این عرصه نیست"، تاکید کرد: اگر دولت بتواند اصل خصوصی‌سازی را که در دولت‌های گذشته ناکام مانده است اجرا کند، دیگر تنها بازیگر عرصه اقتصاد نخواهد بود. در این زمینه نیز می‌تواند از اتاق بازرگانی و شرکت‌های اقتصادی خصوصی بهره بگیرد. حتی بورس نیز می‌تواند در این زمینه اثرگذار باشد. ایران اهرم‌های اقتصادی زیادی دارد که در حال حاضر بدون استفاده مانده است. ما به دولت هشدار می‌دهیم که اگر می‌خواهد حوزه اقتصاد پویایی داشته باشد، باید از این اهرم‌ها استفاده کند.

انتهای پیام

کد N83128