احتمال اعلام حالت فوق‌العاده در کی‌یف/وزارت دادگستری اوکراین در تصرف معترضان

سیاسی

یک روز پس از برقراری آرامش نسبی در اوکراین، معترضان ضد دولتی ساختمان وزارت دادگستری در نزدیکی میدان استقلال کی‌یف را تصرف کردند.

یک روز پس از برقراری آرامش نسبی در اوکراین، معترضان ضد دولتی ساختمان وزارت دادگستری در نزدیکی میدان استقلال کی‌یف را تصرف کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری راشا تودی، معترضان اوکراینی یکشنبه عصر ساختمان وزارت دادگستری را در نزدیکی میدان استقلال کی‌یف، پایتخت این کشور که از مدت‌ها پیش محل تجمع معترضان ضددولتی بوده است، تصرف کردند.

پلیس اوکراین در بیانیه‌ای اعلام کرد: در ساعت 22:38 دقیقه به وقت محلی نیروهای امنیتی واقع در ساختمان دادگستری اوکراین تلاش کردند تا معترضان را از ساختمان بیرون برانند. اما متاسفانه معترضان این ساختمان را به تصرف خود درآوردند. اطلاعات در مورد تصرف این ساختمان نیز تایید شده است و ساختمان وزارت دادگستری دولت اوکراین همچنان تحت تصرف و اشغال معترضان دولتی قرار دارد. علاوه بر این احتمال دارد که وضعیت فوق‌العاده در کی‌یف برقرار شود.

رسانه‌های محلی گزارش دادند که در جریان تصرف ساختمان وزارت دادگستری اوکراین هیچ‌کس زخمی نشده است.

النا لوکاش، وزیر دادگستری اوکراین نیز اعلام کرده است که قصد دارد از شورای امنیت و دفاع ملی کشورش در صورتی که معترضان ساختمان مذکور را ترک نکنند، درخواست کمک کرده و از آنها بخواهد تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کنند.

وی به کانال تلویزیونی اینتر اوکراین گفت: در صورتی که معترضان ظرف نیم ساعت محل را ترک نکنند من از شورای امنیت و دفاع ملی کشور می‌خواهم تا وضعیت اضطراری برقرار سازند.

وزیر دادگستری اوکراین همچنین گفت: ساختمان درست زمانی که آخرین متمم‌ها قرار بود به قانون تبدیل شوند، توسط معترضان تصرف شد.

خبرگزاری اینترفاکس نیز گزارش داد: ویتالی کلیچکو، رهبر حزب مخالف اوکراین پس از تصرف ساختمان وزارت دادگستری به محل مذکور وارد شده است.

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد: گروهی از معترضان ضد دولتی اوکراین بدون هیچ‌گونه مقاومتی وارد ساختمان شده و هم‌اکنون موانعی را در خارج از ساختمان دادگستری ایجاد کردند تا از ورود نیروهای امنیتی جلوگیری به عمل ‌آورند. پیشتر نیز وزارتخانه‌های کشاورزی و انرژی اوکراین به تصرف معترضان درآمده بود.

بسیاری از دیپلمات‌های خارجی شامل سفرای کشورهای اروپایی، آمریکا و کانادا در میدان استقلال کی‌یف حضور یافته و با نمایندگان گروه رادیکالی "بخش حقوق" به گفتگو پرداختند. دیپلمات‌های خارجی به این مساله اشاره کردند که معترضان در مرکز کی‌یف خطرناک نیستند و به دنبال احقاق حقوق خود هستند.

همچنین یکی از اعضای پارلمان اوکراین از حزب حاکم "مناطق" گفت: مخالفان اوکراینی هیچ عقیده‌ای برای پایان دادن به بحران موجود ندارند.

وزارت کشور اوکراین روز یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: در مجموع 311 افسر پلیس در جریان آشوب‌های کی‌یف زخمی شدند که 118 تن از آنها به خاطر جراحات وارده به سرشان در بیمارستان بستری شدند.

در گزارش رسانه‌های اوکراین همچنین آمده است که خشونت‌ها و ناآرامی‌ها به جز کی‌یف در شهرهای دیگر نیز گزارش شده است.

روز یکشنبه صدها معترض ضددولتی اوکراین به ساختمان دولتی در شهری واقع در جنوب شرق این کشور هجوم برده و آن را تصرف کردند. آنها از سد پلیس عبور کرده و وارد ساختمان شدند.

همچنین صدها معترض نیز در نزدیکی ساختمان‌های دولتی در دو شهر جنوبی اوکراین دست به راهپیمایی و تظاهرات زدند. معترضان ضددولتی همچنین ساختمان متعلق به دولت در شهری واقع در شمال شرق اوکراین را تصرف کردند.

انتهای پیام

کد N83103