قائم مقام وزیر خارجه: چیزی که متضمن منافع ملی‌مان نباشد را قبول نمی‌کنیم

قائم مقام وزیر امور خارجه گفت: اگر جریان‌های اسلامی در مصر مسوولانه‌ترنسبت به جریان افراط گرایی برخورد می‌کردند قطعا همراهی بیشتری از مردم مصر را با خود داشتند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مرتضی سرمدی با بیان اینکه مصر با تاریخ و فرهنگ کهن بخشی از قدرت جهان اسلام است که در حال لطمه خوردن و دچار نوعی فرسایش شده است اظهار کرد: این موضوع تاسف‌بارترین و اصلی‌ترین موضوعی است که علاقه مندان به سرنوشت مصر و نقش این کشور در خاورمیانه به آن توجه دارند. مصر باید جایگاه مناسب خود را برای حل مسائل خاورمیانه پیدا کند.

وی اضافه کرد: ارتش مصر یکی از قدرت‌های جهان اسلام است که می‌تواند در خدمت جهان اسلام قرار گیرد اما متاسفانه با مردم درگیر شده است. درگیر شدن با مردم و تحمیل شدن شرایطی که ارتش مجبور باشد در خیابان‌ها عمل کند یکی از نکات تاسف‌بار است ضمن اینکه جریان‌های اسلامی در مصر هم جلوی افراط‌گرایی را نگرفتند. بسیاری از کشورها که از دموکراسی و مردم‌ سالاری در بزرگ‌ترین قدرت جهان عرب یعنی مصر ناراحت بودند شرایط را بر جریان‌های اسلامی مصر تحمیل کردند که در نتیجه آن نوعی افراط‌گرایی شبیه افراط‌گرایی که در بقیه جهان اسلام تخریب و جنایت می‌کند ایجاد شد. متاسفانه این موضوع مقدار زیادی از مشروعیتی که ملت مصر انتظار داشتند را فراهم نکرد.

سرمدی توضیح داد: ملت مصر،‌ ملت فرهنگی‌، صبور و اهل مدارا است و ملتی خشن و اهل ستیز نیست. آنها واکنش مثبت نشان ندانند اگر جریان اصیل اسلامی در مصر مسوولانه تر نسبت به جریان افراط‌گرایی برخورد می‌کردند قطعا همراهی بیشتر مردم مصر را با خود داشتند. شاید بتوان گفت در چارچوب کلی همه تلاش‌ها باید متمرکز شود تا کمک کنیم جریان‌های اصلی قدرت در مصر به سمتی پیش روند که خواست مردم در صحنه سیاسی مصر به صورت پررنگ‌تر تحقق یابد.

قائم مقام وزیر امور خارجه تاکید کرد: برای ایران عمده‌ترین موضوع مصر خواست مردم این کشور است.

وی همچنین با بیان اینکه مبنای سیاست خارجی ایران بر مبنای تعامل قرار داده شده است گفت: ایران برنامه هسته‌ای خود را به صورت اولویت‌دار در دولت جدید در دستور کار خود قرار داد تا اهرمی که به جنگ‌طلبان اجازه می‌داد خواسته‌های خود را دنبال کند از آنها بگیرد.

سرمدی درباره برخی اظهارات جنگ‌طلبانه مقامات آمریکایی نیز گفت: لفاظی‌های همراه با جریان طلبی را باید در سه سطح جایگاه تهدیدکننده، جایگاه تهدیدشونده و محیط بین‌الملل بررسی کنیم. در دوره نئومحافظه‌کاران که عطش جنگ تمام ابعاد سیاست خارجی آمریکا را فرا گرفته بود آنها نتوانستند درمورد عملیات به ایران به نتیجه برسند این موضوع نشان می‌دهد که پشت این لفاظی‌ها نوعی محاسبه وجود دارد و برای آمریکا مشخص است که توان اجرایی کردن این نوع تهدیدها را ندارد و بیشتر لفاظی‌ها کلامی و تهدیدگونه است. از سویی باید در نظر داشت تهدیدها هیچگاه درباره ایران تاثیری نداشته است.

سرمدی ادامه داد: محیط سیاست داخلی آمریکا شامل مجموعه ای از نیروهای تشنه جنگ است که بیشتر منافع رژیم صهیونیستی را مد نظر دارد تا منافع آمریکا در عین حال نوعی رقابت داخلی وجود دارد که گاه تصور می‌کنند با بیان این تهدیدها می‌توانند در انتخابات رای بیشتری برای خود به دست آورند. در زمان دیگر لحن ملایم‌تر را باعث به دست آوردن رای بیشتر می‌بینند بنابراین نباید به آنها بیش از یک لفاظی برای فضای داخل کشورشان بها داد.

قائم مقام وزیر امور خارجه که در گفت‌وگوی ویژه خبری سخن می‌گفت درباره تاثیر اجرای توافق ژنو در 30 دی بر سیاست خارجی ایران نیز گفت: ایران به عنوان کشور مسوول و متعهد بر سر تعهدات خود است. ما موضوعی را قبول نمی‌کنیم مگر اینکه متضمن منافع ملی ما باشد. وقتی پذیرفتیم که بر سر آن هستیم تا زمانی که طرف مقابل همه به آن احترام بگذارد و تعهد خود و مسوولیت و وظایفش را حفظ کند این تعهد را ادامه می‌دهیم. از 30دی ماه تعهدات خود را اجرا کرده‌ایم طرف مقابل هم موضوع لغو تحریم پتروشیمی، کشتیرانی، بیمه، توقف تحریم طلا، قطعات خودرو، قطعات هواپیماهای مسافربری و تعمیر آن،‌ استمرار فروش نفت در سطحی که باقی مانده بود و افزایش ده برابری باز کردن حساب برای خرید کالا و محصولات مورد نیاز ،‌خرید دارو و غذا و شهریه دانشجویان را اجرا کرده است. اول فوریه نیز اولین قسط مبلغ آزاد شده به حساب بانک مخصوص می‌رود.

این خبر تکمیل می‌شود.

کد N83061