در یک روز اتفاق افتاد؛| 140005

تصویب قانون اساسی جدید و تشکیل دولت مستقل در تونس

سیاسی

رئیس پارلمان تونس پس از توصیب قانون اساسی جدید گفت که این قانون اساسی دولت مدنی دموکرات را در تونس ایجاد کردخ و رویای تونسی و چندین نسل را به تحقق می‌رساند.

تونس در یک روز شاهد تصویب قانون اساسی جدید و تشکیل دولت مستقل خود بود.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، پارلمان مصر سه سال پس از انقلاب این کشور قانون اساسی جدید را به تصویب رساند.

در جلسه تصویب قانون اساسی جدید تونس ۲۰۰ نماینده از ۲۱۷ نماینده پارلمان به آن رای موافق دادند.

در پی تصویب قانون اساسی جدید تونس، بسیاری از نمایندگان پرچم این کشور را در پارلمان به دست گرفته و بسیاری از نمایندگان نیز اشک شوق ریختند و فضای شادی و خوشحالی بر پارلمان حاکم شد.

 «مصطفی بن جدو» رئیس پارلمان تونس پس از توصیب قانون اساسی جدید گفت که این قانون اساسی دولت مدنی دموکرات را در تونس ایجاد کرده و رویای تونسی و چندین نسل را به تحقق می‌رساند.

در همین حال، «مهدی جمعه» نخست وزیر مکلف تونس نیز نام اعضای دولت مستقل جدید این کشور را تقدیم «منصف المرزوقی» رئیس‌جمهوری تونس کرد.

جمعه در دولت جدید که ۲۱ وزیر دارد٬ «لطفی بن جدو» وزیر کشور را به‌رغم انتقادات مخالفان در مقام خود ابقا کرد. «منجی حمدی» که دیپلماتی کهنه‌کار است نیز به عنوان وزیر خارجه انتخاب شد. «حکیم بن حموده» اقتصادان هم سمت وزیر دارایی را بر عهده خواهد داشت.

نخست‌وزیر مکلف تونس پس از معرفی کابینه خود گفت که در زمینه اقتصادی و اجتماعی تدابیر فوری اتخاذ می‌کند اما اولویت نخست وی برگزاری انتخابات است.

وی از همه گروه‌ها و طرف‌های سیاسی خواست که از دولتش حمایت کنند تا انتخابات در تونس به بهترین شکل ممکن برگزار شود.

از طرف دیگر، قرار است امروز جشن بزرگی برگزار شود و طی آن رئیس‌جمهوری تونس، نخست‌وزیر و رئیس پارلمان٬ قانون اساسی جدید را امضا و تایید کنند.

کد N83033