قایم مقام وزیر خارجه:تعامل با دنیا مبنای سیاست خارجی دولت است

گفت وگوی ویژه خبری

تهران-ایرنا- قایم مقام وزارت امور خارجه کشورمان با بیان این که تعامل مبنای سیاست خارجی دولت جدید است؛ گفت :دولت روحانی تعامل با همه کشو های جهان را در چارچوب تدبیر و امید در دستور کار خودش قرار داده است.

به گزارش ایرنا ˈمرتضی سرمدیˈ یک شنبه شب در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: شاید برای مدت کوتاهی مجموعه تحرکات بین المللی توانستند با یک نوع فضا سازی تصنعی شرایطی را بر سیاست خارجی ایران تحمیل کنند که این شرایط تقریبا قدرت تحرک را در سیاست خارجی و روابط بین الملل از طرف جمهوری اسلامی ایران کاهش می داد.

سرمدی افزود: دولت جدید بنا را بر این گذاشت که این فضا سازی تصنعی را بشکند و اجازه ندهد تصویری که از جمهوری اسلامی ایران ساخته می شود؛ تامین کننده منافع آنها باشد.

وی ادامه داد که برای شکستن این تصویر طبیعی بود که جمهوری اسلامی ایران و دولت جدید می بایست تلاش می کرد که با ادبیات جدید و یک نوع گفتمانی که قابل درک و فهم برای جهان باشد؛ وارد عمل بشود.

سرمدی گفت: حضور دکتر روحانی رییس جمهوری در مجمع سازمان ملل، مصاحبه با رسانه های گروهی ، شرکت در نشست ها با اندیشمندان و ایرانیان و مجموعه های اثر گذار در سیاست آمریکا تلاش شد که این فضای غیر واقعی شکسته شود.

وی گفت: باید سرمایه گذاری کلانی می کردیم که رسانه ها به عنوان مهمترین ابزار تصویر سازی این کار را برای ما انجام بدهند، اما همین حضور هیات ایران و نوع گفتمان و تصویری که از ایران ارایه شد مقدار زیادی این فضا را شکست.

قایم مقام وزارت امور خارجه در بخش دیگری از سخنانش گفت: ایران برنامه هسته ای را با اولویت بندی در دستور کار قرار داد و تلاش کرد نشان بدهد که این برنامه کاملا صلح آمیز است و آمادگی دارد که نگرانی های معقول و مشروع را برطرف کند،به همین خاطر توانست اهرم و زمینه ای را که به آنها این اجازه را می داد که آن فضا را بر ایران تحمیل کنند از دست جنگ طلبان بگیرد.

وی افزود: هر سیاست خارجی متناسب با تعداد انتخاب هایی که پیش رو ی خودش دارد توانایی مانور و اتخاذ سیاست هایی را دارد که بیشتر می تواند منافع ملی را تامین کند، یا شرایطی را می تواند فراهم کند که در فضای رقابتی عالم بتواند فضاهایی را پیدا کند و در آن سیاست خارجی خودش را پیش ببرد.

سرمدی تصریح کرد: در وضعیت فعلی کشور، یکی از عمده ترین ماموریت هایی که سفارت خانه های ما دنبال می کنند، موضوع پی گیری استفاده بهینه از فرصت های اقتصادی برای توسعه، کاهش هزینه های مربوط به پیشرفت و توسعه ، تامین نیاز کالاهای اساسی، تکنولوژی و ماشین آلات مورد نیاز فرایند تولید کشور است.

وی تاکید کرد که این ماموریت به صورت جدی برای سفارتخانه های ما تعریف شده و بدون تردید هماهنگی دستگاه های اقتصادی داخل کشور و وزارت امور خارجه می تواند توانایی بهره برداری از این فرصت را چندین برابر بکند.

سرمدی با بیان این که دیپلماسی اقتصادی و استفاده از این ظرفیت یکی از اولویت های جدی سیاست خارجی است ، گفت: تلاش می کنیم با هماهنگی دستگاه های اقتصادی داخل کشور آن را به نحوی ساماندهی و هدایت کنیم که بیشترین استفاده و بهره مندی از این فضا بشود.

قایم مقام وزارت امور خارجه کشورمان ادامه داد که تلاش داریم با درنظر گرفتن نوع رفتار کشورهااز همه ظرفیت های موجود در مناطق مختلف جهان برای پیشبرد سیاست خارجی خودمان استفاده کنیم.

**1497 ** 1917
کد N82920