ابهام در تاریخ نشست مشترک مجلس و دولت

دولت یازدهم,مجلس نهم

تا کنون دو تاریخ آن هم با اما و اگر برای نشست مشترک اهالی پاستور و بهارستان نشینان اعلام شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین ،روز دوم بهمن ماه محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس شورای اسلامی مامور برگزاری جلسه مشترک دولت و نمایندگان شد. این خبر را حسین سبحانی نیا عضو هیات رئیس مجلس بیان کرد و گفت : پیش از این تصمیم گرفته شده بود که نشست دولت و مجلس در ماه جاری برگزار شود. این موضوع در جلسه این هفته هیات رئیسه نیز مطرح و بنا شد آقای باهنر هماهنگی‌های لازم را در این رابطه انجام دهد. سبحانی نیا زمان دقیقی برای این نشست اعلام نکرد و آن را منوط به بررسی لایحه بودجه کرد.

روز پنجم بهمن اعلام شد که نشست مشترک دولت و مجلس سه شنبه هشتم بهمن بعد از نماز مغرب و عشا برگزار خواهد شد. آنگونه که در خبر ایسنا آمده بود این نشست قرار بود در صحن علنی مجلس برگزار شود و روسای دو قوه از سخنرانان این جلسه بودند و کل جلسه نیز در حدود 2 ساعت ادامه خواهد داشت.

سبحانی نیا در این باره گفته بود، در این جلسه علاوه بر سخنرانی روسای قوای مجریه و مقننه، سه نفر به نمایندگی از مجلس و سه نفر از نمایندگی از دولت نیز به ایراد سخن می‌پردازند.

آنگونه که اعلام شده بود بودجه موضوع اصلی این جلسه بوده است و قرار است معاون نظارت راهبردی رئیس جمهور و یک نفر از کمیسیون تلفیق صحبت کنند تا موارد اختلافی بین دولت و مجلس رفع گردد.

با این وجود روز گذشته غلامعلی حدادعادل رئیس فراکسیون اقلیت اصولگرایان به میان خبرنگاران آمد و از احتمال لغو این جلسه خبر داد. حداد عادل درباره جلسه مشترک دولت و مجلس گفت: این نشست قطعی نیست، ظاهرا دولت گرفتاری دارد و احتمالا این نشست به بعد موکول شود.

وی در پاسخ به اینکه یعنی این نشست از طرف دولت لغو شده است، پاسخ داد: یقین ندارم که علت آن چه بوده، اما برگزاری این جلسه مسلم نیست.

ساعتی پس از این اظهارات حدادعادل مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس جمهور تاریخ جدیدی را برای این نشست مشترک اعلام کرد. انصاری گفت که اگر در هفته جاری بررسی لایحه بودجه در دستور کار مجلس قرار بگیرد در روز چهارشنبه نشست مشترک دولت و مجلس برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین مجید انصاری در پاسخ به این پرسش که برخی از نمایندگان مجلس اعلام کردند که با توجه به دغدغه کاری دولت احتمالا نشست مشترک دولت و مجلس در روز سه‌شنبه برگزار نمی‌شود، افزود: در روز سه‌شنبه جلسه شورای انقلاب فرهنگی است و رئیس جمهور با توجه به این‌که ریاست شورا را بر عهده دارند باید در جلسه شرکت کنند، لذا ما به مجلس اعلام کردیم که اگر امکان داشته باشد نشست مشترک دولت و مجلس در روز چهارشنبه برگزار شود که آقای رئیس جمهور نیز بتواند در جلسه حضور پیدا کند.

وی با بیان این‌که در این زمینه با آقای لاریجانی صحبت کردیم، تصریح کرد: اگر بررسی لایحه بودجه در هفته جاری (سه‌شنبه یا چهارنشبه) در دستور کار مجلس قرار بگیرد نشست مشترک دولت و مجلس در روز چهارشنبه برگزار می‌شود ولی اگر این هفته در دستور کار مجلس قرار نگیرد با توجه به اینکه نمایندگان در روز چهارشنبه به حوزه‌های انتخابیه خود خواهند رفت این نشست برگزار نخواهد شد و احتمالا این نشست با هماهنگی که بین دولت و مجلس صورت می‌گیرد به هفته آینده موکول خواهد شد.

معاون پارلمانی رئیس جمهور با بیان این‌که در حال حاضر کمیسیون‌های بودجه و تخصصی مجلس در حال بررسی تبصره الحاقی مربوط به هدفمندی یارانه‌ها هستند، گفت: احتمالا تکلیف این موضوع که لایحه بودجه این هفته در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد یا نه، امشب یا فردا صبح مشخص می‌شود.

اینگونه به نظر می رسد که جلسه  ای که قرار است به موارد اختلافی دولت و مجلس درباره بودجه رسیدگی کند، خود به در دستورکار قرار گرفتن بودجه گره خورده است. احتمال برگزاری این نشست گویا نشست سه شنبه شب به خاطر گرفتاری دولتی ها لغو شده است و احتمال می رود جلسه روز چهارشنبه به خاطر مجلسی ها لغو شود.

2929

 

 

کد N82679