یکی از رهبران معترضان تایلند با گلوله کشته شد

تظاهرات

تهران-ایرنا- به گفته پلیس تایلند یکی از رهبران معترضان این کشور یکشنیه هدف گلوله قرار گرفت و جان سپرد.

خبرگزاری رویترز یکشنیه از بانکوک گزارش دادکه یک سخنگوی پلیس گفت که درپی آغاز تظاهرات خشونت آمیز علیه شروع انتخابات زودهنگام در بسیاری از نقاط ˈسوتین تاراتینˈهدف گلوله قرارگرفت و کشته شد.

پس از اعتراض مخالفان به تصمیم دولت ˈینگلوک شیناواتراˈ نخست وزیر تایلند مبنی اعلام عفو عمومی، وی 13 بهمن را به عنوان روز برگزاری انتخابات اعلام کرد.

از آغاز این تظاهرات تاکنون ازاواسط آبان ماه 10 تن کشته شده اند. یک مقام دولتی یکشنبه اعلام کرد که 45 تا 50محل رای گیری یه سبب ورود معترضان به این محل ها تعطیل شدند و انتخابات زودهنگام در 10 استان از 76استان تایلند لغو شد.

هنوز مشخص نیست که مقتول با گلوله چه کسی کشته شده است اما معترضان دولت و پلیس را به ارعاب متهم کرده اند.

ˈآکانات پرومفانˈ یک سخنگوی معترضان گفت: گلوله به سر سوتین اصابت کرد... دولت به اوباش اجازه استفاده از سلاح داده است.

تایلند دومین اقتصاد بزرگ آسیای جنوب شرقی و یک کشور گردشگری و تفریحی است و اعتراضات سیاسی اخیر که ادامه بحرانی است که از هشت سال پیش در این کشور شروع شده منجر به لطمه به رشد آن کشور و اعتماد سرمایه گذاران شده است.

در حالیکه ˈینگلوکˈ اعلام کرده بود که حاضر به تغییر زمان انتخابات نیست یک وزیر کابینه شنبه اعلام کرد که وی آماده بحث درباره لغو انتخابات 13 بهمن است مشروط بر آنکه تظاهرات پایان گیرد.

ˈمقامات شهرداری بانکوک اعلام کرده اند که سرگرم مذاکره با معترضان هستند. ˈلوکانا روجاناوونگˈ یک مسئول منطقه ای پایتخت گفت: ما باید با آنها مذاکره کنیم و به آنها بفهمانیم که جلوگیری از انتخابات قانونی نیست.

دادگاه قانون اساسی تایلند جمعه در نشستی احتمال تغییر زمان انتخابات را اعلام کرد. کمیسیون انتخاباتی هم خواهان تعویق انتخابات شده است.

دولت با اعلام وضعیت اضطراری 60 روزه که از چهارشنبه جنبه عملی گرفته درصدد مهار تظاهرات است اما معترضان قاطعانه اعلام کرده اند که بانکوک را در 13 بهمن به تعطیلی خواهند کشاند.

براساس آمار 49 میلیون نفر در تایلند با 66میلیون نفر جمعیت واجد شرایط رای دهی هستند. دو میلیون و 160 هزار نفر برای رای دهی زودهنگام ثبت نام کرده اند. گفته می شود که ˈینگلوکˈ ممکن است به سادگی در انتخابات پیروز شود زیرا افراد کم بضاعت و کشاورزان از وی حمایت می کنند اما معترضان که از طبقه شهری و متوسط هستندمعتقدند که دولت با دادن کمک ها آنها را خریده است.

مفسر این خبرگزاری معتقد است که دولت حاکم با آرامش در حال حکومت بود تا اینکه محاسبه غلط حزب حاکم در درخواست عفو عمومی که به برادر نخست وزیر اجازه بازگشت به کشور را می داد موجب شروع اعتراض ها شد.

ˈتاکسینˈ برادر نخست وزیر که یک میلیاردر است و یک پولدار بزرگ در صنعت مخابرات است و دولت وی در یک کودتای نظامی در 2006 ساقط و در سال 2008 محکوم به اختلاس شد اعلام کرده که حکم اعلام شده خاستگاه سیاسی دارد.

مترجمام**1533**1856

(
کد N82298