ارتش اوکراین مداخله در ناآرامی های این کشور را رد کرد

ادامه ناآرامی ها

مسکو - ایرنا- ˈ پاول لبدوف ˈ وزیر دفاع اوکراین اعلام کرد نیروهای نظامی این کشور در درگیری میان معترضان مخالف دولت و نیروهای امنیتی و پلیس دخالت نمی کنند.

به گزارش ایرنا لبدوف روز یکشنبه در گفت وگو با ایتارتاس اظهارداشت : ارتش با قوت تمام به قانون اساسی و قوانین موضوعه اوکراین که وظایف ، کارکردها و نقش های آن را مشخص کرده است ، وفادار می باشد.

اوکراین از هفته گذشته در اعتراض به تصویب قانون محدودسازی اعتراضات در پارلمان این کشور با اعتراض مخالفان دولت مواجه است و تظاهرات آرام 80 هزاری نفر معترضان در روز یکشنبه هفته گذشته با خروج و حمله عده ای از خشونت طلبان به نیروهای امنیتی و پلیس حاضر در محل در کیف به خشونت کشیده شد.

معترضان مخالفان دولت اوکراین که ابتدا تنها ضرورت برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری و پارلمانی را خواستار بودند، در دو روز گذشته به دنبال حمایت رسانه ای و سیاسی کشورهای غربی (آمریکا و اتحادیه اروپا) مطالبات خود را توسعه داده و خواستار کناره گیری رییس جمهوری این کشور از مقام خود شده اند.

معترضان مخالف دولت در مدت ناآرامی های اخیر این کشور با بکارگیری گاز اشک آور، چوب های سنبله دار فلزی، سپر، کلاه ایمنی و پرتاب سنگ و چوب با نیروهای امنیتی و پلیس درگیر شده اند که در نتیجه آن صدها نفر از هر دو طرف مجروح و روانه بیمارستان شده اند.

ناآرامی های اوکراین که ابتدا در میدان معروف ˈاستقلالˈ کیف پایتخت این کشور متمرکز بود در دو روز اخیر به دیگر شهرهای این کشور به ویژه در مناطق غربی آن که تمایلات غربگرایانه ساکنان آن نسبت به مناطق شرقی بیشتر است، گسترش یافته است.

معترضان مخالف دولت در روزهای اخیر ساختمان وزارت کشاورزی و نیز مقر سه استانداری این کشور را به تصرف خود درآورده اند.

درهمین حال کارشناسان مسایل سیاسی و نیز مقام های دولتی اوکراین و روسیه از تلاش خزنده مخالفان افراطگرا برای راه اندازی انقلاب رنگی دیگری در این کشور اروپای شرقی که در سال 2004 این اتفاق را تجربه کرد، خبر می دهند.

حمایت بی چون و چرای غرب از مخالفان معترض دولت اوکراین و تهدید کیف به اعمال تحریم های یکجانبه از سوی آنان، دولت این جمهوری شوروی سابق را در مقابل اقدامات خشونت آمیز معترضان تضعیف کرده است.

این امر نگرانی روسیه متحد نزدیک اوکراین را به دنبال داشته است و مقام های ارشد روس مانند ˈسرگئی لاوروفˈ وزیر امور خارجه این کشور نسبت به پیامدهای مداخله غرب در امور داخلی اوکراین به عنوان یک کشور مستقل به غربی ها هشدار داده اند.

اروپام/518/1547
کد N82238