القاعده و موج تازه ویرانی ها در مصر

بمب گذاری,القاعده

تهران- ایرنا- افزایش تعداد بمبگذاری ها در مصر طی روزهای گذشته، از جدی تر شدن حضور القاعده در بطن ناآرامی های این کشور حکایت دارد.

پنجم بهمن ماه همزمان با سومین سالگرد سرنگونی رژیم «حسنی مبارک» رییس جمهوری سه دهه گذشته مصر و پیروزی انقلاب مردم این کشور، چندین انفجار در قاهره و دیگر شهرها 25 کشته بر جای گذاشت و آن طور که شبکه تلویزیونی «الجزیره» در این روز خبر داد، 50 نفر دیگر هم در راهپیمایی ضد دولتی جان باختند.

انفجارهای روز شنبه در ادامه چهار مورد بمبگذاری در یک روز پیش از آن صورت گرفت.

به نوشته تارنمای شبکه تلویزیونی «العربیه»، وزیر کشور مصر اعلام کرد «انفجارها باعث نمی شود ما از اقدام های خود در مبارزه با تروریسم (دهشت افکنی) دست برداریم».

نخست وزیر مصر هم تاکید کرد «تروریست ها هیچ گاه برای دست یافتن به اهداف خود پیروز نخواهند شد».

از سوی دیگر تارنمای لبنانی «النشره» در روز جمعه گزارش کرد گروه «انصار بیت المقدس» وابسته به القاعده مسوولیت نخستین انفجار در مصر را بر عهده گرفته است.

این گروه پیش تر هم مسوولیت بمبگذاری در خوردویی را که آذرماه سال جاری در برابر یک ساختمان نیروهای امنیتی در شهر «منصورا» منفجر شده بود، بر عهده گرفته بودند.

تاکنون هیچ گروه یا سازمانی به طور رسمی مسوولیت این انفجار را بر عهده نگرفته است. اما به گزارش چهارم بهمن ماه شبکه خبری «المیادین»، با توجه به اطلاعات به دست آمده، گروه انصار بیت المقدس از نیروهای القاعده معرفی شده است.

در مجموع چهار انفجار روز جمعه، دست کم 6 نفر کشته و بیش از 100 نفر زخمی بر جای گذاشت.

در این بین بزرگ ترین انفجار روبروی پایگاه اصلی پلیس در قاهره رخ داد و چهار تن کشته و 76 نفر زخمی شدند. پس از این انفجار بود که سه انفجار دیگر در نقاط مختلف قاهره روی داد و افزون بر 2 کشته، ده ها نفر دیگر هم زخمی شدند.

این انفجارها در حالی روی می دهند که سومین سالگرد قیام مردم مصر ضد دولت «حسنی مبارک» رییس جمهوری پیشین مصر، فرا رسیده است.

دولت موقت مصر در آستانه سالگرد انقلاب تدابیر امنیتی را بیشتر کرده است.

در پی اقدام ارتش در سرنگونی «محمد مرسی» نخستین رییس جمهوری مصر پس از انقلاب، تاکنون چندین بار نیروهای نظامی و انتظامی هدف حمله قرار گرفته اند.** ماهیت گروه تروریستی القاعده

--------------------------------------------------------

القاعده تشکیلات بین المللی نظامی و بنیادگرای اسلامی است که در دوران جنگ شوروی در افغانستان به دست «اسامه بن لادن» رهبر پیشین آن، در شهر پیشاور تاسیس شد.

این سازمان در پوشش شبکه های نظامی گوناگون فراملی و به عنوان یک جنبش سنی تندرو فعالیت می کند که با آنچه دخالت غیرمسلمانان در دنیای اسلام می نامند، مبارزه و برای گسترش اسلام در جهان فعالیت می کنند. بیشتر اعضای شبکه القاعده را پیرو مسلک سلفی می دانند.

این سازمان از سوی بسیاری از دولت ها و سازمان های بین المللی از جمله شورای امنیت سازمان ملل متحد، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا در فهرست گروه های تروریستی (دهشت افکن) قرار گرفته است.

این گروه گرچه در بیشتر نقاط پراکنده شده اند اما در مناطقی از آفریقا، آسیا و اروپا مانند سوریه، عربستان، افغانستان، پاکستان، یمن، عراق و... تمرکز دارند.

القاعده تاکنون در چندین عملیات مختلف تروریستی در پاکستان، افغانستان و عراق شرکت داشته اند که نتیجه آن کشتار مردم بی دفاع در این کشورها و به ویژه شیعیان بوده است.

حادثه یازدهم سپتامبر 1380 نیز در نتیجه فعالیت این گروه شکل گرفت. پس از آن بود که مقام های آمریکایی مانند «هیلاری کلینتون» وزیر امورخارجه وقت آمریکا، به دست داشتن در ایجاد این گروه به منظور مبارزه با نفوذ شوروی در افغانستان اعتراف کرد.

القاعده، دولت طالبان را نیز در افغانستان تشکیل داده بود که در پی مداخله نظامی آمریکا و نیروهای ناتو، سرنگون شد.

این روزها دامنه فعالیت های این گروه به ویژه پس از خیزش های مردمی سه سال گذشته و نمایان تر شدن ضعف دولت های مرکزی در منطقه خاورمیانه، گسترده تر شده است و شواهد نیز از دور تازه حضور القاعده در مصر حکایت می کند.** حمله های تروریستی به سازمان های دولتی

------------------------------------------------------------------

در روز جمعه، چهارم بهمن راننده یک ماشین پس از پارک کردن آن در محل توقفگاه ساختمان اداره پلیس قاهره، بمبی را که با خود به همراه داشت، منفجر کرد.

پس از این انفجار منابع امنیتی بیان کردند که سه تن از کشته شدگان از نیروهای پلیس بودند.

به گزارش خبرگزاری انگلیسی «رویترز» که همان روز ( جمعه، چهارم بهمن ماه) منتشر شد، شاهدان چشمی گفته اند پس از انفجار، صدای تیراندازی از این محل به گوش رسید اما مشخص نشد دلیل آن چه بود و تلویزیون دولتی مصر نیز گفت پس از انفجار بمب، چند فرد مسلح موتور سوار به سوی ساختمان آتش گشودند و پس از آن فرار کردند.

آذرماه نیز یک خوردوی بمبگذاری شده در برابر یک ساختمان نیروهای امنیتی در شهر «منصورا» منفجر شده بود.

نمونه هایی از این دست نشان می دهند بیشتر بمبگذاری ها نزدیک مراکز دولتی و نظامی صورت می گیرد و سازمان دهندگان به چنین اقدام هایی قصد دارند این ساختمان ها را هدف قرار دهند تا به این ترتیب، توانایی برنامه ریزی برای عبور از سدهای امنیتی را به رخ دولت کشیده و از دایره گسترده تاثیرگذاری خبر آن، برای مهمتر نشان دادن خود بهره گیرند.** اخوان المسلمین، گزینه احتمالی دیگر بمب گذاری ها

------------------------------------------------------------------------

یکی دیگر از گزینه هایی که درباره بمبگذاری های تازه مصر در ذهن برخی سازمان ها و افراد متهم به نظر می رسد، اخوان المسلمین است که از زمان آغاز این اقدام ها دست داشتن در چنین عملیاتی را رد کرده است.

در حالی که دولت انتقالی مصر، فعالیت گروه اسلامگرای اخوان المسلمین را به عنوان یک سازمان تروریستی غیرقانونی اعلام کرده است، انفجارهای چند روز گذشته این نگرانی را به دنبال داشته که ممکن است فشار بر اسلامگرایان میانه رو، گرایش گروه های تندرو به عملیات خشونت آمیز را افزایش داده باشد.

از این نکته نباید غافل بود که با اینکه اخوان المسلمین همواره دست داشتن در این عملیات را نفی کرده اما پس از برکناری محمد مرسی، حمله و بمبگذاری به افراد و مراکز دولتی مصر شدت گرفته است. بنابراین شاید از میدان بیرون راندن گروه های میانه رو و ریشه داری مانند اخوان از عرصه سیاسی مصر، راه را برای گروه های اسلامگرای تندرو و وابسته به القاعده هموار کرده باشد.** فرجام سخن

--------------------------------------

در آستانه سومین سال قیام مردم مصر علیه دولت مبارک، درگیری ها شدت گرفته است اما درگیری ها و بمب گذاری های 2 روز گذشته یک نکته اساسی و قابل توجه دارد و آن اینکه پس از آن، بسیاری از ذهن ها از اخوان المسلمین به گروه تروریستی القاعده معطوف شده است.

با این حال به گزارش روز شنبه پایگاه خبری مصری «الیوم» به نقل از وزارت کشور مصر، دستگاه امنیتی این کشور در چند استان، 237 عضو اخوان المسلمین را به اتهام تلاش برای آشوبگری دستگیر کردند.

به نظر می رسد این اقدام ها و نیز کشته شدن بیش از 50 نفر و بازداشت 400 نفر فقط در راهپیمایی روز پنجم بهمن ماه به آرام شدن اوضاع مصر کمکی نخواهد کرد.

به باور برخی از صاحب نظران، گرچه گروه اخوان المسلمین تاکنون به اقدام های خشونت باری مانند بمبگذاری دست نزده است اما چنانچه دولت موقت و نظامیان، با گروه های اسلام گرای میانه رو برخورد با مشت آهنین را به سیاست گفت و گو و مدارا ترجیح دهند ممکن است برخی اعضا زیر فشار روانی و روحی، به سوی تندروی گرایش یابند و حتی به بخش هایی از القاعده بپیوندند.

روشن است پیدایش چنین حالتی، آتش ناآرامی های مصر را فروزان تر خواهد کرد.

گروه تحقیق و تفسیر خبر

تحقیق** م.ک**1961**1358
کد N82120