عبدالله گل برای رایزنی عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا به رم می رود

ایتالیا

آنکارا - ایرنا - ˈ عبدالله گل ˈ رییس جمهوری ترکیه برای رایزنی به منظور عضویت این کشور در اتحادیه اروپا به ایتالیا سفر می کند.

رییس جمهوری ترکیه به دعوت ˈجورجیو ناپولیتانوˈ همتای ایتالیایی خود روز سه شنبه هفته جاری به ایتالیا می رود تا در باره روند مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا گفت وگو کند.

ایتالیا از نیمه دوم سال جاری میلادی ریاست ادواری اتحادیه اروپا را برعهده خواهد گرفت.

براساس گزارش رسانه های ترکیه، روسای جمهوری ترکیه و ایتالیا همچنین در باره گسترش همکاری های دو کشور در بخش های اقتصادی و سیاسی و مباحث منطقه ای و بین المللی گفت وگو خواهند کرد.

رییس جمهوری ترکیه در سفر خود به ایتالیا همچنین خانه فرهنگ ˈ یونس امره ˈ این کشور را در رم افتتاح خواهد کرد.

گل پیش از سفر به ایتالیا در دیدار با تجار و بازرگانان این کشور در ترکیه در باره توسعه روابط تجاری دو کشور گفت و گو کرد.

مذاکرات نهایی عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا از سال 2005 ( 1384 )آغاز شد.

خواسته های اتحادیه اروپا از آنکارا درباره انجام اصلاحات بنیادین در سیاست ها و قوانین و بهبود مناسبات با بخش یونانی نشین قبرس، گشودن بندرها و فرودگاه های خود به روی کشتی ها و هواپیماهای این بخش از قبرس و حل اختلافات با یونان در مورد عمق آبهای ساحلی دریای اژه از یک سو و تناقض های فرهنگی این کشور با اروپا مانع همگرایی این کشور با اتحادیه اروپا طی سالهای اخیر شده است.

آخرین نظر سنجی ها در ترکیه نیز نشان می دهد که گرایش مردم ترکیه به عضویت کشورشان در اتحادیه اروپا که در سال 2005 حدود 70 درصد بود، به زیر 50 درصد کاهش یافته است.

به رغم گذشت هشت سال از آغاز رسمی مذاکرات عضویت ترکیه، پیشرفتی در این زمینه حاصل نشده است.

از سوم اکتبر سال 2005 که مذاکرات نهایی آغاز شده، تاکنون بحث در 13 سر فصل از سرفصل های 35 گانه آغاز شده و تنها در یک مورد به نتیجه رسیده اند.

به نظر می رسد مشکل ترین نقطه پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا را باید در بحران قبرس جست وجو کرد.

انگلیس و آمریکا همواره از عضویت کامل ترکیه در اتحادیه اروپا حمایت کرده اند و این امر موجب بروز شک و شبهه در فرانسه و آلمان به عنوان دو کشور مهم اتحادیه اروپا شده است.

خاورم ** 230 *1446
کد N81790