مالکی: عربستان منشأ تروریسم است

عراق

نخست‌وزیر عراق با بیان اینکه ترکیه، قطر و عربستان مرزهای کشورشان را به روی گروه‌های تروریستی گشوده‌اند، گفت: عربستان به اشتباه خود در خصوص حمایت از تروریسم اذعان نمی‌کند و این به خاطر آن است که ریاض خود محکوم به طایفه‌گری است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری سومریه نیوز عراق، نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق در گفتگویی تلویزیونی تاکید کرد: عربستان به اشتباه خود در خصوص حمایت از تروریسم اذعان نمی‌کند و دلیل این مساله آن است که ریاض خود محکوم به طایفه‌گرایی و حمایت از طایفه‌گری است.

وی در ادامه افزود: گروه‌های تروریستی در سوریه احساس می‌کنند پیروز شده‌اند چرا که از سوی برخی کشورها حمایت می‌شوند به طوری که ترکیه، قطر و عربستان درهای کشور خود را بر روی این گروه‌ها باز کرده‌اند.

مالکی گفت: عربستان تلاش می‌کند تا محوری را که به اعتقاد مقامات آن در حال جنگ با عربستان هستند از بین ببرد.

نخست وزیر عراق با بیان اینکه تروریسم همچنان وجود دارد و عربستان منشأ گسترش آن است، گفت: گزارشاتی وجود دارد که نشان می‌دهد تروریست‌ها سعی دارند گروه "دولت اسلامی عراق و شام" را در مرزهای عراق و سوریه تشکیل دهند چرا که در این کشورها نفت وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: القاعده، گروه‌های وابسته به ‌آن و حامیان آن در یک زمان سوریه و عراق را هدف قرار خواهند داد.

موفق الربیعی، مشاور سابق امنیت ملی عراق پیشتر برخی طرف‌های عربستانی را به انتشار خشونت در عراق، سوریه، مصر و یمن متهم کرد.

وی همچنین از عربستان خواست تا افکار تکفیری و مروجان این افکار را ریشه‌کن کند.

الربیعی همچنین مسئولیت ورود تروریسم به عراق و کشورهای منطقه را بر عهده عربستان گذاشت.

محمد الصیهود، یکی از نمایندگان پارلمان عراق نیز پیشتر از دولت این کشور خواسته بود تصمیماتی در خصوص ممانعت از ورود کالاهای عربستانی به عراق اتخاذ کنند.

انتهای پیام

کد N81599