انفجار در ماداگاسکار پس از مراسم سوگند رئیس‌جمهور

سیاسی

دولت ماداگاسکار اعلام کرد، تحقیقات اولیه نشان داد که یک نارنجک دستی چند ساعت پس از مراسم تحلیف رئیس‌جمهور در نزدیکی محل برگزاری این مراسم منفجر شده و باعث کشته شدن یک کودک دو ساله و زخمی شدن 33 تن شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آلمان، آرسن راکوتوندرازاکا، وزیر امنیت داخلی ماداگاسکار گفت: در این انفجار یک کودک دو ساله کشته و 33 تن دیگر زخمی شدند که حال هفت تن از آنها وخیم گزارش شده است. هری راجائو ناریمامپیا نینا، رئیس‌جمهوری جدید این کشور مراسم تحلیف را به جا ‌آورد و چند ساعت بعد این رویداد رخ داد. ما وضعیت سیاسی را می‌دانیم. سوگند او به عنوان رئیس‌جمهور ممکن است خوشایند همگان نباشد. شاید این یکی از دلایل وقوع این رویداد است.

راجائو ناریمامپیا نینا، وزیر دارایی سابق ماداگاسکار در انتخابات ریاست جمهوری 20 دسامبر سال گذشته میلادی پیروز شد. از کودتای سال 2009 میلادی که ماداگاسکار را به سوی بحرانی سیاسی سوق داد که به شدت رشد اقتصادی این کشور را کاهش و فقر را افزایش داد، این نخستین انتخابات ریاست جمهوری است که برگزار شد. ژان لوئیس رابینسون که با اختلاف کمی از رئیس‌جمهور جدید در انتخابات شکست خورد، روز شنبه متعهد شد تا مخالفان را متحد و سازماندهی کند.

رابینسون که روز جمعه شکست خود در انتخابات را پذیرفت و در مراسم تحلیف روز شنبه شرکت کرد، به خبرنگاران گفت: این بار مخالفان قادر خواهند بود تا به جای مخالفت، اختلال و راهپیمایی در خیابان‌ها، به دولت مشورت دهند.

اندری راجوئلینا، مرد قدرتمند سابق ماداگاسکار و رهبر کودتای 2009 میلادی در انتخابات از رئیس‌جمهوری تازه منتخب حمایت کرد.

راجائو ناریمامپیا نینا در سخنرانی خود گفت: من از شما دوستان و خویشاوندان سیاسی‌ام می‌خواهم تا به من در ارتقاء سرنوشت اتحاد کشور کمک کنید. از شما می‌خواهم تا بدانید که این به ما مربوط نمی‌شود بلکه به ماداگاسکار، آینده جمعی و محل زندگی ما مربوط است.

انتهای پیام

کد N81501