اکوادور: اجازه استفاده از تجهیزات جاسوسی آمریکا را نمی‌دهیم

سیاسی

اکوادور ضمن تاکید بر کاهش کارمندان ارتش آمریکا در خاک کشورش، هشدار داد که دولت کیتو اجازه استفاده از تجهیزات جاسوسی دولت واشنگتن را در اکوادور نمی‌دهد.

اکوادور ضمن تاکید بر کاهش کارمندان ارتش آمریکا در خاک کشورش، هشدار داد که دولت کیتو اجازه استفاده از تجهیزات جاسوسی دولت واشنگتن را در اکوادور نمی‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، "ریکاردو پاتینو"، وزیر امور خارجه اکوادور به خبرنگاران گفت: معنی ندارد که تعداد بسیار زیادی از کارمندان ارتش ‌آمریکا که به فرماندهی جنوبی این کشور گزارش می‌دهند، بخواهند در سفارت واشنگتن در اکوادور بمانند.

این در حالی است که رافائل کوره‌آ، رئیس‌جمهوری اکوادور گفت که از آمریکا می‌خواهد تا کارکنان ارتش خود را که در سفارت واشنگتن در کیتو منصوب شده‌اند، از اکوادور خارج کند.

وی افزود: کیتو هم‌اکنون اقداماتی را برای رسیدگی به این مساله انجام می‌دهد.

یکی از مقام‌های آمریکا در واشنگتن گفت، 50 کارمند نظامی را که کوره‌آ نام برده، بیش از دو برابر تعداد واقعی است.

پاتینو گفت: برای رسیدگی به مسائل شما به دو یا سه کارمند نظامی احتیاج دارید و نه 50 کارمند. ما در تلاشیم تا متوجه شویم که این تعداد کارمند در اکوادور چه کار می‌کنند.

وی افزود: ما به آنها اجازه نمی‌دهیم تا تجهیزات جاسوسی را در این کشور نصب کنند و می‌خواهیم به تمامی مسائلی که به این کارکنان وتیم‌های آنها در اینجا مربوط می‌شود، پی ببریم تا قربانی اقدامات خصمانه حقوقی همانند آنچه که در سراسر جهان اتفاق می‌افتد، نشویم.

آمریکا هیچ پایگاهی در اکوادور ندارد. کوره‌آ در سال 2009 میلادی تصمیم گرفت تا قرارداد اجاره‌ای را که به آمریکا اجازه داده عملیات‌های مقابله با مواد مخدر را در جنوب آمریکا انجام دهد، تمدید نکند.

انتهای پیام

کد N81321