مصباح‌یزدی:

اصلی‌ترین کار انسان آگاه، تقویت احساس مسئولیت است

سیاسی

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)گفت: تمام علوم باید در سایه و شعاع دین قرار داشته باشد و دین باید تعیین کند که با دوست و دشمن چگونه برخورد شود که این مسائل را علما بیان می‌کنند.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)گفت: تمام علوم باید در سایه و شعاع دین قرار داشته باشد و دین باید تعیین کند که با دوست و دشمن چگونه برخورد شود که این مسائل را علما بیان می‌کنند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، آیت‌الله محمد تقی مصباح یزدی در جمع طلاب استان آذربایجان غربی که در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، قم برگزار شد، اظهار کرد: مهمترین مسئله‌ای که در دنیا درک کردم این است که انسان باید متوجه باشد در نظام هستی، چه جایگاهی دارد.

وی با بیان این‌که نگرش انسان به زندگی شامل دو بخش می‌شود، تصریح کرد: برخی افراد به دنبال ارضای غرایز طبیعی خود هستند و این خواسته‌ها فرد را وادار به تلاش می‌کند و هیچ ارتباطی با دین ندارد.

این عضو مجلس خبرگان در ادامه با تاکید بر این‌که اگر فردی دین داشته باشد خواسته‌های طبیعی وی بهتر تأمین می‌شود، گفت: البته این خواسته‌ها در حاشیه زندگی قرار می‌گیرد و حتی مقدمه کارهای سیاسی، اقتصادی و یا رسیدن کشور به پیشرفت خواهد بود.

مصباح یزدی افزود: برخی نیز معتقدند که کل زندگی مقدمه‌ای برای زندگی اصلی و سفری از نقطه‌ای به نقطه‌ دیگر است که این سفر را باید طی کرد تا به مقصد رسید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که باید موقعیت خود را در جامعه بشناسیم و بدانیم که رقم زدن سرنوشت توسط خودمان یا دیگران صورت می‌گیرد، گفت: ما نسبت به دیگران وظیفه داریم و باید این وظیفه را نسبت به خانواده، ‌جامعه، ‌کشور و جهان بشناسیم در حالی که اگر از جایگاه خود غافل باشیم به پاسخ هیچ یک از سوال‌ها دست نخواهیم یافت.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با تاکید بر این‌که پدیده‌های اجتماعی آفاتی دارد که گاهی می‌تواند کشنده باشد و زندگی ابدی فرد را نابود کند، گفت: برخی اعتقاد دارند هرکسی باید به دنبال کار خود باشد و دیگران هیچ وظیفه‌ای در قبال بهترشدن وی ندارند.

مصباح یزدی یکی از اهداف رسالت انبیا را نشان دادن راه صحیح و ارایه شناخت، عنوان کرد و افزود: یکی از مهم‌ترین امتیازات انسان، انتخاب‌های وی است و به همین دلیل پیامبران(ع) راه شناخت را در مقابل انسان‌ها قرار دادند تا به شناخت صحیحی دست پیدا کنند.

وی با بیان این‌که دین در آخرالزمان توسط علما به بشر آموزش داده می‌شود، گفت: علما نیز باید به این نکته توجه داشته باشند که ابتدا باید خود را بشناسند و بسازند و سپس به دیگران معرفی کنند.

وی اصلی‌ترین کار انسان آگاه را تقویت احساس مسئولیت و شناخت دین دانست و افزود: تمام علوم باید در سایه و شعاع دین قرار داشته باشد و دین باید تعیین کند که با دوست و دشمن چگونه برخورد شود که این مسائل را علما بیان می‌کنند.

مصباح یزدی یکی دیگر از مهم‌ترین رسالت‌های انبیا را تلاش برای معرفی آخرت و فانی بودن دنیا ذکر کرد و گفت: اگر ارتباط انسان‌ها با خدا قطع شود کارهای دیگر او لهو و لغو خواهد بود چرا که دنیا همانند گیاهی است که بعد از مدتی خشک می‌شود و بشریت امروز نیز حتی در سطح دانشمندان و فیلسوفان به پوچی رسیده و خودکشی می‌کنند.

وی با تاکید بر این‌که به بیان خداوند زندگی در آخرت باقی و بهتر؛ و در دنیا پایان پذیر است، گفت: اگر باور کنیم که زندگی مقدمه‌ای برای آخرت است، به اقدام ارزشمند نوجوان سیزده ساله می‌رسیم که امام راحل(ره) فرمود این نوجوان رهبر من است.

این عضو مجلس خبرگان تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین نگرانی‌ها برای علما این است که وظیفه خود را صحیح انجام ندهند و خدا از آنها راضی نباشد.

به گزارش ایسنا به نقل از حوزه نیوز، مصباح یزدی در پایان با تاکید بر لزوم وظیفه شناسی در جامعه افزود: ما وظیفه داریم که اسلام را بهتر شناخته، بهتر بشناسانیم و بهتر عمل کنیم.

انتهای پیام

کد N81228