دور تازه خشونت‌ها در سین‌کیانگ و بازداشت یک استاد دانشگاه در پکن

رسانه‌های چین اعلام کردند، در جریان حمله‌ای "تروریستی" در منطقه ناآرام سین‌کیانگ پلیس این کشور شش تن را از پای درآورد و شش تن دیگر در پی انفجار مواد منفجره‌ای که به همراه داشتند، کشته شدند و مقامات، یک استاد دانشگاه مشهور را به کمک به شبه‌نظامیان متهم کردند.

رسانه‌های چین اعلام کردند، در جریان حمله‌ای "تروریستی" در منطقه ناآرام سین‌کیانگ پلیس این کشور شش تن را از پای درآورد و شش تن دیگر در پی انفجار مواد منفجره‌ای که به همراه داشتند، کشته شدند و مقامات، یک استاد دانشگاه مشهور را به کمک به شبه‌نظامیان متهم کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، مقام‌های منطقه‌ای سین‌کیانگ گفتند، پلیس روز جمعه از سوی گروهی که مواد منفجره به سوی آنها پرتاب کرد، مورد حمله قرار گرفت و این تازه‌ترین دور خشونت‌ها در منطقه ناآرام مسلمانان نشین چین است.

خبرگزاری شینهوا گفت، در این رویداد پنج مظنون دستگیر و یک مامور پلیس تا حدودی زخمی شده است.

منطقه سین‌کیانگ در سال‌های اخیر صحنه وقوع ناآرامی‌هایی بوده که دولت چین اغلب "جنبش جدایی‌طلب اسلامی ترکستان شرقی" را مقصر آنها می‌داند اما کارشناسان و گروه‌های حقوق بشری نسبت به وجود این گروه به عنوان یک گروه منسجم و یکپارچه شک دارند.

بر اساس گزارش‌های رسانه‌های چین، از آوریل سال گذشته میلادی حدود 100 تن از جمله چندین مامور پلیس در ناآرامی‌های سین‌کیانگ کشته شده‌اند.

بسیاری از گروه‌های حقوق بشر می‌گویند، چین به این تهدید اعمال شده از سوی شبه‌نظامیان اویغور که مسلمان هستند و به زبان ترکستانی صحبت می‌کنند بیش از اندازه اهمیت می‌دهد تا کنترل‌های شدید در منطقه سین‌کیانگ را که از نظر انرژی بسیار غنی است، توجیه کند. این منطقه با مغولستان، قزاقستان، هند و پاکستان هم‌مرز است.

مرزبانان قرقیزستان روز جمعه گفتند، 11 تن از افرادی که گمان می‌رفت از اعضای گروه شبه‌نظامی اویغور هستند به دنبال ورود غیرقانونی از چین به مرز قرقیزستان، کشته شدند.

در همین حال پلیس مرکز منطقه سین‌کیانگ روز شنبه گفت، الهام توهتی، یکی از استادان اقتصاد مشهور اویغوری که در پکن مستقر است به اتهام "ترغیب جدایی‌طلبان"، تحت تحقیق و بازجویی قرار گرفته است.

توهتی در چند روز گذشته در پکن بازداشت و باعث نگرانی آمریکا و اتحادیه اروپا شد.

پلیس گفت، توهتی از کلاس‌هایش برای تحسین شبه‌نظامیان به عنوان "قهرمانان" استفاده کرده و دانش‌آموزان را تحریک کرده تا از این کشور و دولت متنفر و به دنبال سرنگونی آن باشند.

پلیس در بیانیه‌ای افزود: الهام توهتی از موقعیت خود به عنوان یک معلم برای ترغیب، اغفال و واداشتن مردم به منظور تشکیل گروهی استفاده کرده که با رهبران برون مرزی نیروهای جدایی‌طلب ترکستان شرقی هم‌دست شده و حامیانی را برای پیوستن به این فعالیت‌های جدایی‌طلب اعزام کنند. توهتی همچنین اطلاعات غلط و شایعاتی را بر سر زبان انداخته و برای استقلال سین‌کیانگ تبلیغ کرده است. ما مدارک محکمی علیه وی داریم.

همسر توهتی امروز (یکشنبه) اتهامات وارده به شوهرش را مضحک دانسته و گفت: آیا آنها واقعا فکر می‌کنند که دانشگاه به او اجازه می‌دهد که چنین مسائلی را در کلاس مطرح کند؟ او تنها یک معلم ساده است. چرا چنین اتهاماتی را به او می‌زنند؟

وی افزود، هنوز نمی‌داند که شوهرش دقیقا در کجا بازداشت است چرا که مقامات به وی هیچ اطلاعی نمی‌دهند.

انتهای پیام

کد N81058