پژمان‌فر: دولت در حل مساله تاراج میراث معنوی پیش قدم شود

سیاسی

یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاراج میراث معنوی کشورمان از سوی کشورهای دیگر گفت که این تاراج آسیبی بزرگی به ما می‌زند و از دولت خواست برای حل این مسئله پیش قدم شود.

یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاراج میراث معنوی کشورمان از سوی کشورهای دیگر گفت که این تاراج آسیبی بزرگی به ما می‌زند و از دولت خواست برای حل این مسئله پیش قدم شود.

نصرالله پژمان‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) عنوان کرد: در برخی موارد میراث میراث تاریخی ما در موزه‌های یک کشور دیگر قرار دارد که باید نسبت به آنها هم مراقب بود؛ ما سعی کردیم طوری مسئله را مدیریت کنیم که از به تاراج رفتن میراث تاریخ ملموس‌مان دفاع کنیم.

او ادامه داد: در این نوع دزدی میراث فرهنگی‌مان ممکن است در یک کشور دیگر باشد، اما ماهیت آن متعلق به ایران است؛ مثلا وقتی اثری ایرانی در موزه‌ای در فرانسه قرار می‌گیرد گفته می‌شود که این اثر، متعلق به ایران است و مثلا در تخت جمشید پیدا شده در این صورت همه بینده‌ها این حس دارند که اثری که روبروشان است متعلق ایران است و در کشور دیگری قرار دارد.

پژمان‌فر با بیان اینکه در مورد میراث معنوی این طور نیست توضیح داد: متاسفانه دزدی و سرقت میراث معنوی آسیب‌های خیلی سختی به ما می‌زند گاهی اوقات میراث ما را در یک کشور دیگر ثبت می‌کنند و ما هیچ شاهدی مبنی بر اینکه این میراث متعلق به ما است به سرقت رفته نداریم.

او بازی چوگان را مثال زد و گفت: شاید در بازی چوگان ذهن مردم ما آشنا باشد که این بازی متعلق به ایران است، اما وقتی به نام کشور دیگری ثبت شد نسل‌های بعدی این مسئله را باور نمی‌کنند و شاید دروغ بپندارند که ما بگویم چوگان متعلق به کشور ماست.

این عضو کمیسیون فرهنگی تاکید کرد: امروز نسبت به این مسئله هجمه شدیدی به ما وارد می‌شود و این تجاوز به حقوق مردم، تجاوزی غیر قابل جبران است.

پژمان‌فر با ابراز امیدواری نسبت به این که مسوولان میراث فرهنگی و گردشگری در مقابل این تهاجمات ریز و درشت اقدامی انجام دهند گفت: امیدواریم کارگروهی در این موضوع تشکیل شود و من به عنوان مسوول کارگروه میراث فرهنگی و گردشگری کمیسیون فرهنگی اعلام می‌کنم مجلس با جدیت حاضر است هر نوع همکاری در ارتباط با این موضوع را با دولت داشته باشد تا اتفاق بعدی در این عرصه شکل نگیرد.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما در مجلس به لحاظ قانونی می‌توانیم نسبت به دستگاه‌ها اعتراض کنیم برخورد قانونی داشته باشیم اما فکر می‌کنیم طرح این موضوع در رسانه‌ها و ایجاد تنش بین دولت و مجلس راه‌حل نیست این مسئله‌ای است که دولت باید در آن پیش قدم شود و باید مسائل را مطرح کند.

او در پایان گفت: با اینحال ما به صورت داوطلبانه پیش قدم می‌شویم و اعلام آمادگی می‌کنیم که هر نوع همکاری در ارتباط با موضوع میراث فرهنگی را با دولت داشته باشیم.

انتهای پیام

کد N80991