50 کشته و صدها زخمی در سومین سالگرد انقلاب "25 ژانویه"/ بازداشت 1079 معترض مصری

مصر

در جریان درگیری‌های خشونت‌آمیز میان نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان مصری در سومین سالگرد انقلاب 25 ژانویه حدود 50 تن کشته و صدها تن دیگر زخمی شدند. این در حالی است که وزارت کشور مصر از بازداشت 1079 تن از تظاهرکنندگان در نواحی مختلف این کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، در جریان درگیری‌ میان تظاهرکنندگان حامی اخوان المسلمین مصر با نیروهای امنیتی این کشور حدود 50 تن کشته و صدها تن دیگر زخمی شدند.

وزارت کشور مصر نیز اعلام کرد که نیروهای پلیس در جریان سومین سالگرد انقلاب 25 ژانویه 1079 تن را که سلاح و کوکتل مولوتف و 42 نارنجک در اختیار داشتند بازداشت کردند.

در این تظاهرات که به مناسبت سومین سالگرد انقلاب 25 ژانویه و به دعوت اوتلاف حمایت از مشروعیت، متشکل از گروه‌های حامی اخوان المسلمین برگزار شد تظاهرکنندگان با سردادن شعارهایی "کودتای نظامی" در مصر را محکوم کردند.

جمعی از مصری‌ها نیز به منظور برگزاری جشن سومین سالگرد انقلاب 25 ژانویه به دعوت مقامات مصری در میدان "التحریر" و مناطق دیگر تجمع کردند.

بنا به گزارش شبکه الجزیره در درگیری‌هایی که میان نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان حامی اخوان در منطقه "الالف مسکن" واقع در قاهره رخ داد حدود 20 تن کشته شدند.

از سوی دیگر، احمد کامل، سخنگوی وزارت بهداشت مصر اعلام کرد که حدود 26 تن در قاهره و اطراف آن، حدود دو تن در استان "المنیا" و یک تن در اسکندریه کشته و 176 تن دیگر زخمی شدند که 37 تن از آنها از بیمارستان مرخص شده و 130 تن دیگر هنوز تحت درمان هستند.

به گفته وی بیشترین مرگ و میرها و زخمی‌شدگان در منطقه "المطریة" و "الالف مسکن" واقع در شمال شرق قاهره بوده است.

همچنین یک منبع پزشکی اعلام کرد که در بین کشته‌شدگان یک کودک 10 ساله نیز وجود دارد و بیش از 100 تن زخمی شده‌اند که حال بسیاری از آنها وخیم است و بیشتر آنها با گلوله زخمی شده‌اند.

در خیابان "الهرم" واقع در قاهره نیز میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی که برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از گلوله و گاز اشک‌آور استفاده می‌کردند، درگیری‌هایی رخ داد. تظاهرکنندگان با سر دادن شعارهایی علیه "کودتای نظامی" و با در دست داشتن تصاویر قربانیان خواهان احیای روح "انقلاب 25 ژانویه" شدند.

در شهر "شش اکتبر" واقع در قاهره نیز تظاهرکنندگان با سر دادن شعارهایی "کودتای نظامی" را محکوم کرده و خواهان بازگشت "مشروعیت" و روند دموکراسی شدند.

در استان "سوئز" درگیری‌هایی میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی رخ داد که سعی داشتند با اعمال زور تظاهرکنندگان را سرکوب کنند. جمعی از طرفداران اخوان المسلمین در استان "الفیوم" با برگزاری تظاهرات و با در دست داشتن تصاویر محمد مرسی، رئیس‌جمهوری برکنار شده مصر "کودتای نظامی" را محکوم کردند.

این در حالی است که "ائتلاف حمایت از مشروعیت" در بیانیه‌ای از تمامی حامیان خود خواست تا به مبارزه و تظاهرات خود ادامه دهند.

در این بیانیه آمده است: زبانه" انقلابی" که شعله‌ور شد تا زمان قصاص کشته‌شدگان و احیای انقلاب خاموش نخواهد شد.

در مقابل جمعی از تظاهرکنندگان در میدان التحریر نیز با در دست داشتن پلاکاردهایی خواهان نامزدی عبدالفتاح السیسی در انتخابات ریاست جمهوری آتی شدند.

از سوی دیگر، برخی از طرفداران نظام کنونی مصر با وجود تدابیر امنیتی شدید با تجمع در میدان التحریر سومین سالگرد انقلاب 25 ژانویه را جشن گرفتند.

این در حالی بود که ارتش مصر ورودی‌های میدان التحریر را با سیم‌های خاردار و تجهیزات نظام بست.

همچنین گزارش‌ها حاکی از این است که حازم ببلاوی، نخست‌وزیر مصر تصمیم دارد در هفته آتی اصلاحاتی در کابینه خود ایجاد کند.

روزنامه مصری الیوم السابع نیز احتمال داد که کابینه حازم ببلاوی به طور کامل تغییر کند.

روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاة نیز اعلام کرد که عبدالفتاح السیسی، وزیر دفاع مصر ظرف دو روز آینده نامزدی خود را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری در مارس آتی اعلام می‌کند.

به گفته برخی از منابع وزیر دفاع تظاهرات روز شنبه را به عنوان مجوزی برای نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری دانست.

انتهای پیام

کد N80941