بانک ها باید روند پرداخت تسهیلات کشاورزی را تسهیل کنند

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس بر آسان سازی ارائه تسهیلات بانکی به کشاورزان تاکید کرد.

محمدمهدی برومندی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه فارس، با انتقاد از پرداخت نشدن تسهیلات به کشاورزان، اظهار کرد: بانک‌هایی حتی سند منزل روستایی کشاورزان را به عنوان وثیقه نمی پذیرند و تا این گونه باشد کشاورزان با مشکل روبرو هستند.

وی ادامه داد: علی رغم اینکه کشاورزان املاک و امکانات خوبی دارند و آنها را به عنوان وثیقه برای دریافت تسهیلات به بانک ها عرضه می کنند اما بانک ها پروانه کسب مغازه ای ساده را بر وثیقه مثل املاک روستائیان ترجیح می دهند.

نماینده مردم مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد در پاسخ به پرسش ایسنا در خصوص جایگاه مجلس در وضع قانون و ملزم کردن بانک ها به اجرای آن برای حذف این گونه مشکلات، گفت: قوانین وضع شده داریم اما بانک ها اجرا نمی کنند.

برومندی به حضور وزیر اقتصاد در مجلس و کارت زرد به طیب نیا اشاره و اظهار کرد: اگر چه وزیر اقتصاد برای پاسخگویی به برخی مشکلات سیستم بانکی در مجلس حاضر شد اما طیب نیا معتقد است که عملکرد بانک مرکزی به وزیر اقتصاد ربطی ندارد و از سوی دیگر رئیس بانک مرکزی نیز پاسخگو نیست.

وی خاطرنشان کرد: نظام بانکی ما پاسخگو نیست، حال آنکه رئیس بانک مرکزی در این خصوص باید پاسخی داشته باشد.

این عضو مجمع نمایندگان فارس همچنین در خصوص مطالبه بخش خصوصی برای اصلاح قوانین فعلی و بی نیازی از وضع قانون جدید، اظهار کرد: معتقدم برای انجام کارهای اساسی باید از پائین دست شروع کرد و مشکلات بخش های مختلف از جمله بخش خصوصی جمع‌بندی و به مجمع نمایندگان ارسال شود، نمایندگان مردم فارس در استان نیز قطعا پیگیر خواهند بود.

انتهای پیام

کد N80938