اقرار نخست‌وزیر مکلف تونس به شکست در تشکیل دولت جدید

تونس

به دنبال بالا گرفتن اختلافات در خصوص تعیین وزیر کشور تونس، نخست‌وزیر مکلف این کشور اعلام کرد که در تشکیل دولت مستقل شکست خورده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، مهدی جمعه، نخست‌وزیر مکلف تونس عصر شنبه اعلام کرد که در تشکیل دولتی مستقل شکست خورده است.

وی پس از دیدار با منصف المرزوقی، رئیس‌جمهوری تونس گفت که به کاخ ریاست جمهوری آمده تا ساختار دولت خود را اعلام کند اما به خاطر عدم توافق در خصوص تعیین وزیر کشور آن را ارائه نکرده است.

وی در کنفرانسی مطبوعاتی گفت: شاید المرزوقی بار دیگر مرا به تشکیل دولت مکلف کند و یا ممکن است پس از به پایان رسیدن مهلت تعیین شده فرد دیگری را به جای من انتخاب کند.

مهدی جمعه با تاکید بر اینکه مذاکرات برای تشکیل دولت همچنان ادامه دارد، خاطرنشان کرد ساختار دولت جدید آماده ارائه و شامل وزرایی ماهر و خبره است اما برای رسیدن به ثبات در اوضاع امنیتی، اجتماعی و اقتصادی توافق درباره ساختار دولت ضروری است.

مهدی جمعه پیشتر تهدید کرده بود که در صورت ادامه فشارها علیه وی، از تشکیل دولت عقب‌نشینی می‌کند.

برخی گروه‌ها نیز در تونس تلاش می‌کنند تا لطفی بن جدو، وزیر کشور در دولت پیشین در منصب خود باقی بماند اما برخی دیگر می‌خواهند وی به طور کامل برکنار شود.

از سوی دیگر شبکه المیادین اعلام کرد جمعی از مردم تونس با تظاهرات در شهر القصرین خواهان ابقای لطفی بن جدو در سمت وزارت کشور شدند.

علاوه بر این شبکه العهد لبنان گزارش داد که شورای موسسان تونس، نهاد قانونگذار در این کشور، پس از شکست مهدی جمعه در تشکیل دولت نشست خود را به حالت تعلیق درآورده است.

انتهای پیام

کد N80634