دبیرکل مجمع فرهنگیان پیشنهاد کرد

کارگروهی متشکل از نمایندگان احزاب برای بررسی پیش‌نویس لایحه احزاب تشکیل شود

احزاب,قانون,وزارت كشور

دبیرکل مجمع فرهنگیان ایران اسلامی، برخی از اصول مندرج در پیش‌نویس لایحه تأسیس و فعالیت احزاب را در تعارض با روح قانون اساسی دانست و پیشنهاد کرد که وزارت کشور کارگروهی با حضور نمایندگان احزاب تشکیل دهد تا ایرادات این لایحه را برطرف کنند.

فرج کمیجانی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اظهار کرد: قرار بود در قانون جدید احزاب، موانع و مشکلات قانون فعلی شناسایی و برطرف شود به نحوی که وضعیت برای فعالیت احزاب تسهیل‌تر شود ولی در پیش‌نویسی که اکنون منتشر شده، موانع جدیدی نیز به آن افزوده شده است.

وی با بیان اینکه "قانون اساسی کشور ما یکی از مترقی‌ترین قوانین اساسی است که در بند بند آن روح آزادی و آزادگی موج می‌زند"، افزود: بر این اساس، دیگر قوانینی که در کشور تصویب می‌شود نیز نباید با روح قانون اساسی در تعارض باشد ولی در برخی از مواد پیش‌نویس لایحه مربوط به احزاب، این موضوع مشاهده می‌شود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه "قانون اساسی 175 اصل دارد که همه اصول آن محترم و قابل احترام هستند"، گفت: در این پیش‌نویس به برخی از اصول قانون اساسی تاکید ویژه‌ای شده و به برخی نیز توجه چندانی نشده است و گذرا از آن رد شده‌اند.

وی ادامه داد: فعالیت احزاب در قانون اساسی یک ارزش تلقی می‌شود، گرچه در نگاه برخی از مسئولان بویژه در دولت قبل این موضوع یک ضدارزش بوده است. با توجه به تاکید قانون اساسی، باید زمینه برای تأسیس و فعالیت احزاب تسهیل شود ولی در پیش‌نویس جدید، روند تأسیس و فعالیت احزاب پیچیده‌تر و سخت‌تر از قبل شده است و اگر افرادی بخواهند حزب جدید تأسیس کنند، وقتی این پیش‌نویس را می‌خوانند، با توجه به پیچیدگی‌هایی که وجود دارد عطایش را به لقایش می‌بخشند.

کمیجانی با بیان اینکه "در این پیش‌نویس در تعریف اعضای کمیسیون ماده 10 احزاب جایگاهی برای نمایندگان احزاب تعریف نشده است"، گفت: به وزارت کشور پیشنهاد می‌کنیم که برای رفع اشکالات این پیش‌نویس و اعمال نقطه‌ نظرات احزاب، کارگروهی را با حضور نمایندگان احزاب تشکیل دهد تا این نقطه نظرات توسط نمایندگان احزاب که با کار حزبی و مشکلات آن آشنا هستند تشکیل شود و بعداً وزارت کشور این لایحه را به مجلس بفرستد.

انتهای پیام

کد N80593