مدیرمسئول روزنامه ابتکار:

دستگاه‌های مختلف برای ایجاد زمینه امن سرمایه‌گذاری خارجی به دولت کمک کنند

دولت,رييس‌جمهور

مدیرمسئول روزنامه ابتکار با اشاره به حضور رییس‌جمهور در اجلاس داووس و دعوت وی از سرمایه‌گذاران خارجی برای حضور در ایران، گفت: دعوت از سرمایه‌گذاران خارجی برای حضور در یک کشور، آن هم از زبان بالاترین مقام اجرایی آن کشور، ضمانت‌های لازم را نیز به همراه دارد.

محمدعلی وکیلی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، خاطرنشان کرد: در شرایطی که در فضای جهانی به گونه‌ای تبلیغ می‌شد که ایران در انزوا قرار گرفته است و همچنین تحریم‌های همه‌جانبه عرصه را بر اقتصاد ایران تنگ کرده بود، دعوت رییس‌جمهور از سرمایه‌گذاران خارجی خط بطلانی بر تمام تئوری‌ها و سناریوی‌های ایران‌هراسی بود.

وی با بیان اینکه "این دعوت یک نشانه برای پذیرش گفتمان اعتدال در عرصه جهانی است"، افزود: دعوت رییس‌جمهور به دنیا نشان داد که صدای جدیدی از ایران به گوش می‌رسد. دعوت رییس‌جمهور می‌تواند هم در درازمدت نگاه‌های موجود به ایران را تصحیح کند و هم در کوتاه‌مدت فرصت‌های اقتصادی را برای فضای اقتصادی ایران فراهم سازد.

این فعال رسانه‌ای با تاکید بر تاثیرگذاری دعوت از سرمایه‌گذاران از طریق طرح در مجامع جهانی، تصریح کرد: طبیعتاً زمانی که دعوت یک کشور از زبان بالاترین مقام اجرایی آن کشور صورت بگیرد، ضمانت‌های لازم که سرمایه‌گذاران خارجی برای حضور در یک فضای جدید نیاز دارند، تأمین می‌شود.

وکیلی در ادامه با بیان اینکه "گام اصلی باید پس از دعوت رییس‌جمهور از سرمایه‌گذاران برداشته شود"، اظهار کرد: در داخل کشور باید قواعد و مقررات سیاسی و اجرایی و همچنین شیوه‌های اجرایی دولت به گونه‌ای طراحی شود که تسهیل‌کننده حضور سرمایه‌گذاران خارجی در کشور باشد. در داخل کشور باید به گونه‌ای عمل شود که این باور عمومی در جهان بوجود بیاید که ضریب ریسک سرمایه‌گذاری در کشور ما بسیار پایین و مقرون به صرفه است.

مدیرمسئول روزنامه ابتکار ادامه داد: مجموعه قوانین و مقررات و همچنین شیوه‌نامه‌های اجرایی دولت باید به گونه‌ای تدوین شوند که به عنوان مهم‌ترین گام پس از دعوت از این سرمایه‌گذاران بتوانند به پشتوانه خوبی برای این دعوت تبدیل شود.

وی در پایان با تاکید بر لزوم حمایت دستگاه‌های مختلف کشور از رییس‌جمهور، تصریح کرد: برای ایجاد این باور که ایران کشوری امن برای سرمایه‌گذاران خارجی است، مجموعه دستگاه‌های حاکمیتی از جمله قوای مقننه و قضاییه و همچنین دستگاه‌های امنیتی و انتظامی باید به کمک دولت بیایند و برای ایجاد چنین باوری در کنار دولت قرار بگیرند.

انتهای پیام

کد N80489