آمریکا در صدد تشکیل نیروی واکنش سریع در خاورمیانه است

واکنش,خاورمیانه

تهران - ایرنا - روزنامه آمریکایی ˈیو اس ای تودی ˈ فاش کرد:واشنگتن طرحی در دست دارد که براساس آن می خواهد از میان نیروهای تفنگدار خود نیروی واکنش سریع در خاورمیانه تشکیل دهد تا بتواند با سرعت در مناطق ناآرام کشورهای عرب وارد عمل شود.

به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه القدس العربی چاپ لندن،آمریکا براساس راهبرد نظامی جدید خود با عنوان ˈنیروی نظامی کمتر با توانایی بیشتر و قابلیت واکنش سریع و انجام ماموریتهای محدودˈ شمار نیروهایش در افغانستان را کاهش داد و جنگجویان آمریکایی را از عراق خارج کرد.

لورین طومسون تحلیل گر موسسه لکسینگتون اظهار داشت : حضور آمریکا در خلیج عرب (فارس) از خشکی به دریا انتقال خواهد یافت و به این ترتیب واشنگتن برای انجام هرگونه ماموریتی درساحل بیش از پیش بر نیروهای تفنگدار دریایی خود تکیه خواهد کرد .

بر اساس این گزارش ، نیروی مذکور برای محافظت از سفارتخانه ها و منافع آمریکا به سرعت می توانند واردعمل شوند و اتباع آمریکایی را به سرعت از کشورهای بحران زده خارج کند.ارتش آمریکا از پایگاه نظامی خود در لیموتیر کشور جیبوتی این نیرو را هدایت خواهد کرد.

بر اساس اطلاعات انتشار یافته در رسانه های گروهی آمریکا ، نیروی مزبور برای ورود در نبرد طراحی نشده بلکه برای انجام ماموریتهای کوچک مهم مانند تخلیه سفارتخانه ها در هر گونه حمله احتمالی تشکیل شده است .

به گفته اریک فلانجان سخنگوی نیروی دریایی آمریکا ، ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا به حضور خود در بحرین ادامه خواهد داد .

مقامات آمریکایی تاکید کردند : نیروی واکنش سریع از نزدیک مراقب اوضاع خواهد بود و در نزدیکی مناطق ناآرام کنونی از جمله جنگ داخلی در سوریه و انقلاب در مصر و افزایش خشونت در عراق قرار خواهد داشت .

تعداد این نیرو هنوز بطور قطعی مشخص نشده است اما به گفته مقامات آمریکایی یگان واکنش سریع موسوم به ˈمورونˈ در بردارنده 500 سرباز خواهد بود که از توانایی نظامی بالایی برخوردارند و این نیرو ظرف یک ساعت پس از دریافت دستور می تواند بطور قاطع واکنش نشان دهد .

مترجمام ** 1487 **1856
کد N80235