نظریه پرداز آمریکایی در گفتگو با مهر:

کنفرانس ژنو 2 هم شکست خواهد خورد/ ایران حامی راهکار صلح آمیز در سوریه بوده است

ایران در جهان

خبرگزاری مهر- گروه بین الملل: استفان لندمن منتقد سیاست های کاخ سفید و غرب اقدام بان کی مون در پس گرفتن دعوت ایران را اقدامی ناپسند و بی سابقه خوانده و نشست ژنو 2 را محکوم به شکست خواند.

استفان لندمن که دانش آموخته دانشگاه هاروارد و از منتقدین جدی سیاست های غرب به ویژه آمریکا به شمار می‌رود در گفتگویی با خبرنگار مهر با اشاره به پس گرفتن دعوت ایران برای شرکت در کنفرانس ژنو 2 درباره سوریه از سوی بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد ، این اقدام وی را اقدامی ناپسند و بی سابقه خواند.

وی در پاسخ به این سوال که آینده کنفرانس ژنو 2 را که در جریان است چگونه می بینید گفت: همانطوریکه در ماه ژوئن سال 2012 کنفرلانس ژنو 1 شکست خورد کنفرانس ژنو 2 هم با شکست مواجه خواهد شد زیرا آمریکا تاکید دارد که بشار اسد باید کنار برود در حالیکه مقررات بین المللی خلاف این را می گوید.

لندمن در ادامه در این خصوص گفت: آمریکا قصد دارد بر خلاف میل روسیه و چین نظر خود را بطور یکجانبه تحمیل کند و در سوریه به جای دولت مستقل قدرتمند فعلی دولت دست نشانده خود مستقر کند. آمریکا قصد دارد سوریه را مورد استعمار قرار دهد و مردم این کشور را تبدیل به مواجب بگیرهای خود بکند، امری که اکثریت مردم سوریه با آن مخالفت خواهند کرد.

وی درباره نتیجه احتمالی این نشست صراحتا تصریح کرد که فکر نمی کند که از کنفرانس ژنو 2 چیز مثبتی بیرون بیاید.

این منتقد سیاست های کاخ سفید در ادامه با اشاره به پس گرفتن دعوت ایران برای شرکت در کنفرانس ژنو تصریح کرد: بان کی مون با پس گرفتن دعوت ایران خودش را مورد تمسخر قرار داد، او یک ابزار استعماری در دست آمریکا است. آمریکا او را روی کار آورده است تا تامین کننده منافع آمریکا باشد. اینکه اول دعوت کنی و بعد دعوت را پس بگیری اقدامی ناپسند است که سابقه ندارد.

وی در ادامه گفت: ایران یک قدرت منطقه ای است بان کی مون چگونه به خود اجازه داده است که عربستان سعودی را به کنفرانس دعوت کند اما ایران را دعوت نکند؟ عربستانی که علیه سوریه جنگ راه انداخته است در حالی که ایران حامی راهکار صلح آمیز بوده و خواستار حفظ حاکمیت سوریه است. ایران تنها خواستار حفظ حق تعیین سرنوشت سوری ها است. بان کی مون دعوتش را پس گرفت چونکه آمریکا از او این کار را خواست.

 

لندمن معتقد است در چنین وضعیتی، بهترین کاری که ایران می تواند انجام دهد این است که از حقوق سوری ها دفاع کند تا سوری ها بتوانند بدون مداخله خارجی درباره اینکه چه کسی بر آنها حکومت کند تصمیم گیری کنند و این آن چیزی است که در حقوق بین الملل تصریح شده است.

وی در این خصوص می گوید: آنچه را که من و برخی گروه ها در حمایت از مردم سوریه انجام می دهیم را ایران می تواند به عنوان یک دولت انجام دهد زیرا که حمایت از استقلال سوریه امری ضروری است.

لندمن معتقد است، اگر امروز ایران از سوریه حمایت نکند ممکن است این کار را فردا با ایران و حزب اللله در لبنان بکنند که این امر می تواند موجب بروز یک درگیری منطقه ای شود.

استفان لندمن از منتقدان جدی سیاست های غرب به ویژه آمریکا است و دانش آموخته دانشگاه هاروارد است. وی همچنین در دانشگاه پنسیلوانیا در رشته MBA فارغ التحصیل شده است. از جمله آثار منتشر شده او عبارتند از "باتلاق عراق"، " چگونه وال استریت آمریکا را سر کیسه کرد" و "تسخیر بانکداران".

------------------

گفتگو از پیمان یزدانی