استاد دانشگاه قاهره: ژنو 2 به آتش بس در سوریه منجر نمی شود

سوریه

تهران – ایرنا – ˈرابرت مایسونˈ استاد علوم سیاسی دانشگاه بریتانیا در قاهره، گفت: اختلاف میان طرف های درگیر در سوریه بسیار زیاد است و گفت و گوهای ژنو 2 به آتش بس نخواهد انجامید.

ˈرابرت مایسونˈ روز شنبه در گفت و گو با صدای روسیه، با تایید رویکرد اخضر ابراهیمی نماینده سازمان ملل در سوریه، افزود: با توجه به مواضع موافقان و مخالفان دولت در روزهای گذشته، بسیار بعید است که گفت و گوهای رو در رو میان آنها بتواند به تفاهم منجر شود و حتی ممکن است اختلاف ها را از پیش هم بیشتر کند.

وی در پاسخ به این پرسش که احتمالا کدام طرف عقب نشینی خواهد کرد؟، گفت: بعید است هیچ یک از طرف ها در این مرحله بخواهند کوتاه بیایند. بهترین روش این است که اندک اندک و گام به گام پیش برویم؛ بدین معنا که گام های کوچک از جانب هر طرف به اعتمادسازی در طرف دیگر منجر شود و آن طرف نیز گامی متناسب با آن بردارد. رسیدن به آتش بس، تنها پس از این حرکت گام به گام امکان پذیر خواهد بود. تفاهم بر سر کمک های بشردوستانه نیز در شرایط آتش بس ممکن است.

به گفته وی، پس از آتش بس، روندی که به برگزاری انتخابات منجر شود، هفته ها یا حتی ماه ها طول خواهد کشید.

مایسون گفت: عجیب نیست اگر ژنو 3، ژنو 4 یا ژنو 5 هم برگزار شود! وی گفت همه چیز به واقعیت های صحنه نبرد بستگی دارد و بسیار مهم است که هر چه زودتر روی مساله آتش بس تاکید شود و بتوان دو طرف را حتی به توافق های جزیی هم که شده، تشویق کرد.

این کارشناس خاورمیانه گفت: گام بعدی این است که بتوان میان دو طرف اعتمادسازی کرد تا مستقیم با یکدیگر مذاکره کنند.

نشست ژنو 2 از روز دوم بهمن با محور بحران سوریه در سوییس برپا شده و به گفته ناظران سیاسی تاکنون پیشرفتی در این رویداد حاصل نشده است.

مترجمام**9163**1010
کد N80065