جزئیات طرح پیشنهادی کری برای توافق میان فلسطین و رژیم صهیونیستی

فلسطين

دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین با پرده برداشتن از جزئیات طرح "توافق چارچوبی" آمریکا برای حل اختلافات میان فلسطین و رژیم صهیونیستی اعلام کرد که نه نتانیاهو و نه هیچ رهبر فلسطینی با این طرح موافق نیستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یاسر عبد ربه، دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادی‌بخش فلسطین (ساف) در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای "الحیاة" جزئیات طرح "توافق چارچوبی" جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا را فاش کرد و گفت: تشکیل کشور فلسطین و پایتخت آن تنها در بخشی از قدس شرقی و به رسمیت شناختن اسرائیل به عنوان "کشور یهود" از جمله موارد ذکر شده در طرح پیشنهادی جان کری است.

وی افزود: در این طرح پیشنهاد شده که مساله آوارگان فلسطینی براساس سند پیشنهادی بیل کلینتون، رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا پیگیری شود و همچنین برخی از شهرک‌های مسکونی رژیم صهیونیستی تحت کنترل اسرائیل باقی مانده و برخی دیگر اجاره داده شود.

به موجب این طرح کنترل گذرگاه‌ها و مرزهای هوایی بر عهده رژیم صهیونیستی بوده و مرزها نیز توسط نیروهای چهارگانه آمریکایی- اسرائیلی- اردنی و فلسطینی کنترل می‌شوند.

عبد ربه تصریح کرد: بنیامین نتانیاهو،‌ نخست‌وزیر اسرائیل مخالف این طرح است چرا که می‌خواهد اراضی را آنگونه که خود می‌خواهد تقسیم کند و مشارکت در مساله امنیتی را به هیچ وجه نپذیرفته و نمی‌خواهد که پرونده قدس گشوده شود.

عبد ربه در خصوص اقدامات امنیتی نیز گفت: سالیان سال است که در خصوص اقدامات امنیتی و شاخصه‌های آن حرف زده می‌شود و این معیارها در حال حاضر در گروه بهبود وضعیت امنیتی فلسطین است گر چه بعدها منجر به حاکمیت اسرائیل در این امر می‌شود.

وی افزود: تل‌آویو مصرّ است که قدس تحت کنترل اسرائیل باقی بماند و تقسیم نشود.

عبد ربه ضمن اشاره به طرح بیل کلینتون در خصوص بازگشت آوارگان فلسطینی گفت: در طرح کلینتون چهار گزینه در نظر گرفته شده که از میان آنها می‌توان به طرح بازگشت محدودی از فلسطینی‌ها به اراضی اشغالی طبق قانون اشاره کرد.

دبیر کمیته اجرایی ساف تاکید کرد: هیچکدام از رهبران فلسطینی این طرح را قبول ندارند و طبق اطلاعاتی که ما در دست داریم نتانیاهو نیز کاملا با این طرح مخالف است.

انتهای پیام

کد N79754