یک نماینده‌ی سابق مجلس: مقطع فعلی بهترین زمان برای دعوت از سرمایه‌گذاران خارجی است

سیاسی

یک نماینده‌ی سابق مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: رساندن این پیام به جهان که ایران آماده‌ی پذیرایی از سرمایه گذاران است و فضا برای کار و تلاش و اجرای پروژه‌های مهم اقتصادی و عمرانی در کشور فراهم است، بسیار اثر گذار خواهد بود.

یک نماینده‌ی سابق مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: رساندن این پیام به جهان که ایران آماده‌ی پذیرایی از سرمایه گذاران است و فضا برای کار و تلاش و اجرای پروژه‌های مهم اقتصادی و عمرانی در کشور فراهم است، بسیار اثر گذار خواهد بود.

محمد علی نمازی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دعوت رئیس جمهور از سرمایه گذاران خارجی برای حضور در ایران را خوب ارزیابی کرد و گفت: با توجه به شرایط و جو حاکم بین‌المللی که بعداز توافق نامه ژنو همه‌ی توجهات به ایران معطوف است، بهترین زمان برای دعوت عمومی حضور سرمایه گذاران و شرکت‌های فعال اقتصادی در ایران شرایط فعلی بود و آن هم در یک کنفرانس که شاهد حضور بخش خصوصی در فعالیت‌های اقتصادی بوده‌ایم. پس به نظر من این دعوت اثرات بسیار خوبی خواهد داشت.

این فعال سیاسی با اشاره به این که شروع همکاری‌ها بعد از توافق ژنو باعث شده است، کشورها و شرکت‌ها آمادگی بیشتری برای همکاری با ایران داشته باشند، افزود : بعد از این توافق روابط ایران با دنیای غرب بهتر از گذشته شده و فضا برای همکاری بیشتر فراهم شده است. بخصوص با سوالی که از رئیس جمهور در مورد سفارت آمریکا کردند و جواب خوبی که ایشان در پاسخ به این سوال دادند.

وی خاطر نشان کرد: آمادگی در میان شرکت ‌های اقتصادی در جهان به وجود آمده است که خود را به ایران نزدیک کنند و در نتیجه‌ی آن روابط رو به بهبودی رود و همکاری‌ها بیشتر شود تا بتوانند سهم خود را در بازار کسب و کار ایران به دست آورند.

نماز با بیان این که گام بعدی بعد از دعوت سرمایه‌گذاران اقتصادی برای حضور در ایران این است که در کوتاه‌ترین زمان سفارتخانه ها و فرودگاه‌های ایران آماده‌ی استقبال از هیات‌های اقتصادی شوند، گفت: باید شرایطی فراهم شود تا وقتی مدیران اقتصادی به ایران مراجعه می‌کنند در کوتاه‌ترین زمان به مسائل آنها رسیدگی شود و وقتی وارد ایران می‌شوند استقبال خوبی در فرودگاه از آنها شود، یعنی برای هیات‌های اقتصادی که وارد ایران می‌شوند سخت گیری‌های متداول وجود نداشته باشد و ورود آنها تسهیل شود. تا از ابتدا پیام خوبی مبنی بر آمادگی ایران برای همکاری به آنها منتقل شود.

این فعال سیاسی خاطر نشان کرد: در گام بعدی باید برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شود و پروژه‌هایی که قرار است در آنها از سرمایه‌گذاری شرکت‌ها و اشخاص حقوقی و حقیقی و دولت‌های خارجی استفاده کنیم، مشخص گردد. یعنی برنامه‌ها و پروژه‌ها کاملا روشن باشد و همچنین نوع همکاری و درصد سهام‌ها نیز مشخص شود.

نمازی خاطرنشان کرد: در گام‌های بعدی نیز باید مسئولان مشخص آمادگی پیدا کنند تا در صورت حضور هیات‌های اقتصادی مذاکرات دقیق و کارشناسی صورت گیرد تا به سمت توافق و انعقاد قرارداد برویم.

انتهای پیام

کد N79751