حسینی‌بوشهری:

حوزه به دنبال تقویت تقریب در جهان اسلام است

حوزه علميه

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور، بر لزوم جهانی شدن حوزه علمیه و حضور گسترده در عرصه‎های بین‎‏المللی به منظور افزایش گرایش تقریبی در جهان اسلام تاکید کرد.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور، بر لزوم جهانی شدن حوزه علمیه و حضور گسترده در عرصه‎های بین‎‏المللی به منظور افزایش گرایش تقریبی در جهان اسلام تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدهاشم حسینی بوشهری در نشستی خبری با اشاره به نقش و رسالت جهانی حوزه‎های علمیه افزود: یکی از اولویت‎های بین‎المللی حوزه، ایجاد ارتباط گسترده و مستمر با حوزه‎های علمیه جهان اسلام به ویژه حوزه و دانشگاه الازهر مصر است.

وی افزود: زمینه‎های این ارتباط به ویژه پس از انقلاب مصر آغاز شد، ولی پس از حوادث اخیر این کشور، این ارتباط ایجاد نشد ولی در آینده به دنبال ایجاد این رابطه خواهیم بود و حوزه قم از این ارتباط استقبال خواهد کرد.

مدیر حوزه‎های علمیه با اشاره به نقش آیت‎الله بروجردی در جهانی کردن حوزه علمیه قم تصریح کرد: در زمان پیش از انقلاب، این مرجع بزرگ به تنهایی این جریان را رهبری می‏‌کردند، ولی پس از انقلاب اسلامی حوزه علمیه قم مجموعه‎های بزرگی را در جهت جهانی کردن رسالت فرهنگ‎سازی علوم اهل بیت(ع) در جهان اسلام ایجاد کرد.

حسینی بوشهری افزود: اگر در سال‌های پیش از انقلاب آیت‎الله بروجردی این حرکت را رهبری کردند، امروز نیز رهبر فرزانه انقلاب هم در جایگاه مرجعیت و رهبری این مسؤلیت عظیم را در ابعاد وسیع‎تر به عهده گرفت.

وی در تشریح فعالیت‎های فراملی معاونت بین‎‌الملل حوزه، گفت: از جمله برنامه‎های این معاونت حضور فعال در نشست‎ها و اجلاس‎های جهان اسلام و همچنین میزبانی از گروه‎های مختلف علما و اندیشمندان به منظور افزایش گرایش تقریبی در جهان اسلام بوده است.

حسینی بوشهری به اعزام اساتید سطح عالی حوزه به کشورهای اسلامی و غیر اسلامی اشاره کرد و افزود: این اعزام‎ها تاکنون اثرات بسیار سودمندی داشته است که قطعا حضور علمای شیعه در مراکز حوزوی اهل تسنن زمینه گفتگوی فرامذهبی و بین فرقه‎ای را فراهم خواهد کرد.

وی گفت: حضور مراجع عظام تقلید در این گونه کنفرانس‎های بین‎‏المللی و همچنین حضور علما و مفتیان کشورهایی چون تونس، مالزی و... و همچنین دیدار علمای حوزه علمیه قم با این علما، از جمله برنامه‎هایی است که حوزه علمیه برای حضور در عرصه‎های جهانی در پیش گرفته است.

انتهای پیام

کد N79599