رحمانیان: برای جذب سرمایه‌های خارجی اتاق بازرگانی به کمک دولت بیاید

سیاسی

مدیر مسئول روزنامه شرق با اشاره به حضور رییس‌جمهور در اجلاس داووس، گفت: دعوت رییس‌جمهور از سرمایه‌گذاران خارجی فضاسازی‌های لازم را برای حضور سرمایه‌های خارجی در کشور به وجود آورد.

مهدی رحمانیان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به تغییر رویکرد جهانی نسبت به ایران، اظهار کرد: پس از انتخابات ریاست‌جمهوری و انتخاب آقای روحانی به عنوان رییس‌جمهور به نظر می‌رسد که رویکرد جهانی نسبت به ایران دچار تغییرات مثبتی شده است.

وی با اشاره به حضور رییس‌جمهور کشورمان در مجمع جهانی اقتصاد که هفته گذشته به میزبانی داووس سوئیس برگزار شد، خاطرنشان کرد: با توجه به شرایطی که در داخل کشور پس از انتخابات ریاست‌جمهوری ایجاد شده است و همچنین با توجه به این که امنیت برای سرمایه‌گذاران در داخل کشور بیش از پیش فراهم شده است آقای روحانی در این اجلاس از تمام سرمایه‌گذاران بین‌المللی برای حضور در ایران و سرمایه‌گذاری در این کشور دعوت کردند.

این فعال رسانه‌ای با تاکید بر این‌که سرمایه‌گذار بیش از هر چیز به امنیت توجه می‌کند، گفت: چنانچه امنیت مورد نظر سرمایه‌گذار در جایی برقرار باشد به طور طبیعی وی به سمت این امنیت تمایل پیدا می‌کند. در نتیجه ما می‌توانیم این انتظار را داشته باشیم که پس از دعوت آقای روحانی از سرمایه‌گذاران خارجی برای حضور در محیط امن سرمایه‌گذاری در کشور، سرمایه‌گذاران که خود نیز علاقه زیادی به حضور در فضای کشور ما دارند این دعوت را بپذیرند.

رحمانیان با تاکید بر این‌که دعوت رییس‌جمهور از سرمایه‌گذاران در اجلاس داووس یک دعوت کلی و یک فراخوان عام به حساب می‌آید، تصریح کرد: فراخوان رییس‌جمهور برای حضور سرمایه‌گذاران در کشور می‌تواند فضاسازی‌های لازم برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی به کشور را فراهم کند.

مدیر مسئول روزنامه شرق با اشاره به این‌که دعوت رییس‌جمهور نخستین گام حضور سرمایه‌گذاران خارجی در کشور به حساب نمی‌آید، ادامه داد: گام‌های بعدی به یک برنامه‌ریزی دقیق و مدونی احتیاج دارد که این برنامه‌ریزی‌ها باید از سوی دستگاه‌های متولی همچون وزارت امور خارجه، وزارت اقتصاد و دارایی و همچنین معاونت برنامه‌ریزی ریاست‌جمهوری انجام بگیرد.

وی با بیان این‌که متاسفانه بخش خصوصی کشور آنطور که باید فراگیر و جهانی نشده است، اظهار کرد: از آنجایی که بخش خصوصی کشور آنطور که باید فراگیر و جهانی نیست در رابطه با جذب سرمایه‌گذاران خارجی جاهایی همچون اتاق بازرگانی باید فعال شوند و کمک‌های خود را به سمت دولت روانه کنند.

رحمانیان در پایان با بیان این‌که بسترهای لازم برای تحقق دعوت رییس‌جمهور از سرمایه‌گذاران خارجی برای حضور در کشور تا حدودی و به طور نسبی فراهم شده است، خاطرنشان کرد:‌ در شرایط فعلی هم در داخل و هم در خارج از کشور اجماع به وجود آمده است که در پی آن هم جهان به این نتیجه رسیده است که منزوی کردن ایران به ضرر خود آنهاست و هم این‌که در داخل این احساس به وجود آمده است که ما به بهره‌گیری از سرمایه‌های خارجی نیازمند هستیم.

انتهای پیام

کد N79581