المیادین: برنامه ادامه مذاکرات امروز در ژنو مشخص نیست

ژنو 2,اخضرابراهیمی

تهران - شبکه المیادین پس از پایان اولین دور مذاکرات هیئت های سوری در ژنو اعلام کرد هنوز برنامه مشخصی در باره چگونگی ادامه مذاکرات در روز جاری اعلام نشده است.

خبرنگار المیادین در ژنو روز شنبه اعلام کرد: برنامه مشخصی در باره جلسات امروز اعلام نشده و مشخص نیست چند جلسه دیگر در ساعات امروز برگزار می شود. آنچه در جلسه امروز اتفاق افتاد قرار بود در جلسه صبح دیروز اتفاق بیفتد اما جلسه برگزار نشد.

وی گفت: جلسه امروز با حضور هیئت های سوری چند دقیقه بیشتر طول نکشید و به مسائل اجرایی اختصاص داشت. البته اخضر الابراهیمی نماینده سازمان ملل در امور سوریه روز گذشته، اجرایی بودن جلسه امروز را اعلام کرده بود.

خبرنگار المیادین افزود: ولید المعلم و احمد الجربا روسای هیئت های نمایندگی دولت و مخالفان سوری در نشست امروز حضور نداشتند. هر دو هیئت هنگام ورود به محل مذاکرات، اظهار نظرهای متفاوتی داشتند که محور اصلی این اختلاف، سخنان روز گذشته اخضر ابراهیمی بود.

ابراهیمی ساعاتی قبل گفته بود همین که این دو هیئت در ژنو حضور دارند، به معنای آن است که بیانیه ژنو یک را پذیرفته اند. این در حالی است که دولت سوریه اعتراض هایی به بیانیه ژنو یک مخصوصا در باره موضوع آینده بشار اسد دارد.

منابع نزدیک به آمریکا اعلام کردند احمد الجربا روز گذشته تحت فشارها مجبور شد به مذاکرات باز گردد هر چند که در نشست امروز هم حاضر نشد.

رابرت فورد سفیر آمریکا در سوریه کسی بود که در تماس با الجربا او را برای ادامه مذاکرات تحت فشار قرار داد.

گفته می شود این فشارها بخشی از توافق آمریکا و روسیه برای تضمین ادامه مذاکرات بین دولت سوریه و مخالفان است.

دفتر رسانه ای سازمان ملل در ژنو اعلام کرد اخضر ابراهیمی امروز در یک کنفرانس مطبوعاتی در باره وضعیت مذاکرات سخن خواهد گفت.

مترجمام 1491 *1446
کد N79548