وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح:

پیچیده‌ترین تهدید برای انقلاب اسلامی؛ فرهنگی‌ است

دولت

نظام سلطه كاری جز این ندارد كه نخست تحقیر كند و سپس اراده و فكر افراد را به تسخیر بكشد و به استخدام خود بگیرد.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بزرگترین، پیچیده‌ترین، گسترده‌ترین و پایدار‌ترین تهدید انقلاب اسلامی را جنبه فرهنگی دانست و گفت: باید به سلاحی مسلح شویم كه بتوانیم از این مصاف پیروز بیرون آییم.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، سردار سرتیپ پاسدار حسین دهقان با حضور در شهر مقدس قم در مرکز آموزش الغدیر وزارت دفاع در جمع شركت‌كنندگان در دوره بصیرت و تعالی معنوی سبقه اصلی انقلاب اسلامی ایران را فرهنگی دانست و افزود: هرچند كه بعد از انقلاب اسلامی در حوزه‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری گام‌های بسیار بلندی در كشور برداشته‌ایم، اما نتوانستیم متناسب با آن توسعه فرهنگی ایجاد كنیم و بر اندوخته‌های نخستین انقلاب در این زمینه كه موتور محرك انقلاب به شمار می‌رفت بیفزاییم.

وی اظهار داشت: در عمر پربركت انقلاب گام‌های بلند و موثری در آبادانی شهرها، توسعه زیر‌ساخت‌های عمومی كشور، ایجاد امكانات رفاهی برای مردم، ایجاد بخش‌های مختلف صنعتی برای برآورده كردن نیازهای مردم و...برداشته شده است، اما به همین میزان نتوانستیم در توسعه فرهنگی گام برداریم.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در عین حال با اشاره به كارهای فرهنگی و تلاش‌های صورت گرفته در این زمینه اشاره كرد و گفت: امروز انقلاب ما شعارهای نورانی خود را به خارج از مرزهای جغرافیایی و سیاسی منتقل كرده و شهر مقدس قم به عنوان مركز جنب و جوش فكری و انقلابی مورد امید همه مسلمانان جهان است.

سردار دهقان همچنین با تاكید بر اینكه امروز همگان چه آنان كه در جبهه انقلاب و چه آنان كه در جبهه ضد انقلاب هستند جذبه كلام الهی رهبر معظم انقلاب هستند، خاطرنشان كرد: انتشارات شایسته‌ای نیز امروز در حوزه تفسیر قرآن و معارف دینی داریم و مبلغان زیادی را نیز تربیت و به اقصی نقاط کشور و حتی دنیا اعزام کرده‌ایم‌.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینكه هرجا بحث ایمان مطرح است عمل صالح به دنبال آن است، یادآور شد: اگر ما باور و ایمان داشته باشیم، اما در عمل تجلی و ظهور پیدا نكند این باور سست و بی‌اساس است.

وی ادامه داد: اگر باور همراه با عمل باشد دائما یك چرخه تقویتی به وجود خواهد آمد، یعنی عمل ما تقویت كننده ایمان و ایمان ما پشتیبان عمل خواهد بود.

سردار دهقان در بخش دیگری از سخنان خود بزرگترین، پیچیده‌ترین، گسترده‌ترین و پایدار ترین تهدید برای انقلاب را نیز جنبه فرهنگی دانست و اظهار داشت: باید به سلاحی مسلح شویم كه بتوانیم از این مصاف پیروز بیرون آییم.

وی با بیان اینكه این پیروزی دو جنبه دارد، یادآور شد: یكی اینكه در این مصاف ما از قوام درونی و فرهنگی برخوردار باشیم كه هجمه‌ها روی ما اثر نگذارد و دیگری فراتر از این است به گونه‌ای كه ما نه تنها در این مصاف مغلوب نشویم بلكه غلبه فرهنگی هم با جبهه انقلاب و ارزش‌ها باشد.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با تاكید بر اینكه ظرفیت‌های معارف اسلامی فراتر از آن چیزی است كه ما فكر می‌كنیم، تصریح كرد: معارف اسلامی متكی به كلام حق است و كلام حق فوق همه كلام‌هاست.

وی با بیان اینكه خداوند نیازهای بشر را آن گونه كه در ذات آنهاست پاسخ داده است، ابراز داشت: قرآن كلام الهی است و برای همه نیازهای بشری پاسخ دارد.

وزیر دفاع اذعان داشت: به میزانی كه علم بشر توسعه پیدا كند و بشر بر قوای طبیعی تسلط و سلطه پیدا كند، می‌تواند پایین‌ترین سطح از سطوح قرآن را درك و فهم كند.

سردار دهقان لزوم مجهز شدن به سلاح اعتقاد، باور و معنویت را متذكر شد و افزود: باید در این كشاكش دوران چه در بحث مسائل فردی چه در مسائل اجتماعی و انقلابی، قادر باشیم آن گونه كه شایسته است از حریم انقلاب اسلامی و ارزش‌های والای آن دفاع كنیم.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بر ضرورت شناسایی اهداف دشمن تاكید كرد و افزود: باید با شناخت دقیق دشمن خود را هم برای دفاع از خود و حریم اعتقادات كه امروز در معرض تهاجم قرار دارند تجهیز كنیم.

وی یادآور شد: نظام سلطه كاری جز این ندارد كه نخست تحقیر كند و سپس اراده و فكر افراد را به تسخیر بكشد و به استخدام خود بگیرد.

دهقان با بیان اینكه انقلاب ما به رهبری امام خمینی (ره)‌ با تاسی به ائمه (ع) و بهره‌گیری از معارف دینی و فرهنگ عاشورایی یك فصل جدیدی از حیات معنوی و معنا‌گرایانه را در سطح جامعه باز كرد، تصریح كرد: امروز گرایش به معنویت به عنوان یك نیاز و گرایش جدی در دنیا به شمار می‌رود.

وی با اشاره به شكل‌گیری و توسعه مكاتب مختلف و فرق فكری مختلف به عنوان عرفان‌های كاذب در دنیا اظهار داشت: علت توسعه این مكاتب این است كه دنیای خسته از غوطه‌ور شدن در مادیات و شهوات حیوانی آنچنان به بن‌بست رسیده كه می‌خواهد خود را از این باتلاق خارج كند.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینكه نوری از سوی انقلاب اسلامی به همه ذهن‌ها و دل‌های تشنه تابانده شده است، خاطرنشان كرد: مردم ما باید چنان خود را در این زمینه‌ مجهز و مسلح كنند تا ضمن اینكه آسیبی به آنها نرسد‌، بتوانند گام‌های مهم‌تری را در خدمت به جامعه بشری در این مقطع زمانی بردارند.

وی با بیان اینكه امروز تمدن غربی مدعی است که برای زندگی بشر بهترین پاسخ را ارائه کرده است، ابراز داشت: اما در مقابل یك شكاف جدی به نام تهی شدن و دوری از معنویت در این تمدن مادی‌گرا وجود دارد كه همه به نوعی به دنبال پاسخ دادن به این نیاز فطری هستند.

سردار ‌دهقان در بخش دیگری از سخنان خود به برنامه‌های وزارت دفاع برای برای تحقق اهداف بلندی كه رهبری معظم انقلاب مطرح كردند اشاره كرد و یادآور شد: كسانی كه در دوره‌های بصیرت حضور پیدا می‌كنند بایستی مدبرانه و با عمق فكر و اندیشه مباحث را مورد توجه و پیگیری قرار دهند.

کد N79510