روسیه: چارچوب مذاکرات سوری باید گسترش یابد

سوریه,لاوروف

مسکو- ایرنا- سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه بر لزوم گسترش چارچوب مذاکرات میان طرف های بحران سوریه تاکید کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از رادیو دولتی صدای روسیه، لاوروف روز شنبه در گفت وگو با شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه گفت: چارچوب مذاکرات سوری را برای این که طیف های مختلف نیروهای سیاسی این کشور را دربر گیرد باید گسترش داد.

وی با بیان این که نمی توانیم مسئولیت تمام رویدادهای سوریه را برعهده بگیریم، اظهار داشت: با مشارکت طرف های آمریکایی و سازمان ملل در راستای حل مسایل سوریه تلاش می کنیم.

لاوروف افزود: در روند حل مساله سوریه، سه عضو دائمی شورای امنیت شامل چین، انگلیس و فرانسه و برخی کشورهای عربی تاثیرگذار بر معارضان سوری به ما کمک می کنند.

رییس دستگاه دیپلماسی روسیه گفت: ابتکار روسیه و آمریکا برای برگزاری کنفرانس ژنو2 محرک تلاش ها برای حل مساله سوریه بود زیرا تا پیش از مطرح شدن این ابتکار، تلاش های پراکنده ای برای حل مساله سوریه انجام می گرفت.

وی ادامه داد: اما همراهی روسیه و آمریکا در برگزاری کنفرانس ژنو2 آمادگی برای انسجام شرکای ما در حمایت از این ابتکار را نشان داد.

لاوروف درباره حضور هیات های دولت سوریه و تشکل ائتلاف ملی مخالفان در مونتروی گفت: این هیات ها همه طیف های جامعه سوریه را تشکیل نمی دهند و در واقع این گام نخست بود.

وی بر لزوم گسترش چارچوب مذاکرات و حضور گروه های مختلف سیاسی سوریه در آن تاکید کرد.

لاوروف گفت: از زمان طرح ابتکار روسیه و آمریکا برای برگزاری کنفرانس ژنو2 هشت ماه می گذرد و این مساله نشان می دهد که حتی با وجود اراده سیاسی دو کشور پیشرفت در حل مساله سوریه سریع نیست.

وزیر خارجه روسیه در پاسخ به این سوال که آیا در دیدار شما با رهبر مخالفان دولت سوریه، موضوع تماس ها میان روسیه و سوریه مطرح شد، گفت: این موضوع مطرح نشد. برای ما آغاز مذاکرات سوری اهمیت دارد و نیازی به ورود به جزییات روابط روسیه و سوریه نبود.

وی اضافه کرد: مخالفان دولت سوریه و کشورهای حامی آنها به ضرورت مشارکت روسیه در حل مسایل منطقه خاورمیانه اذعان دارند.

لاوروف گفت: آنها تاکید دارند که همه بازیگران کلیدی در حل مسایل منطقه مشارکت داشته باشند.

اروپام/2242**518**1337
کد N79453