اندیشکده آمریکایی: مذاکرات آتی آمریکا و پاکستان بی‌ثمر خواهد بود

علی‌رغم ابراز امیدواری وزارت خارجه آمریکا نسبت به افزایش همکاری با پاکستان پس از ازسرگیری مذاکرات راهبردی دو کشور از 27 ژانویه، یک اندیشکده برجسته آمریکایی اعلام کرد که اکنون برای پیش‌بینی نتایج مثبت بسیار زود است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی نیوز، رئیس اندیشکده "وودرو ویلسون" عنوان کرد: از آنجایی که هیچ یک از کشورهای آمریکا و پاکستان در مراکز تصمیم گیری خود، تغییرات بنیادی ایجاد نکرده‌اند، این مذاکرات موفقیت آمیز نخواهد بود.

با هماهنگی‌های صورت گرفته، مذاکرات راهبردی آمریکا و پاکستان که پس از قتل اسامه بن لادن، رهبر پیشین القاعده توسط آمریکا در خاک پاکستان، متوقف شده بود، از سر گرفته خواهد شد.

جن ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا این مذاکرات را بخشی از روندی دانست که هدف آن ایجاد یک همکاری جامع و پایدار بین دو کشور است.

این در حالی است که "رابرت هاتاوای"، رئیس اندیشکده "وودرو ویلسون" به گروهی از روزنامه نگاران پاکستانی، هندی و بنگلادشی گفت که نسبت به موفقیت آمیز بودن این مذاکرات تردید دارد زیرا هیچ یک از دو طرف آمادگی ارزیابی بنیادی روابط دو جانبه را ندارند.

وی گفت که پاکستان دست از سیاستهای دوگانه در قبال آمریکا بر نمی‌دارد به این معنی که تعهد و عملش متفاوت است و این باعث شده که دو طرف اعتماد متقابل را از دست دهند.

رابرت با اظهار اینکه این مذاکرات به این زودی صمیمانه نخواهد شد، گفت: در حال حاضر دو طرف باید منافع مشترک خود را مشخص کرده و از ورود اختلاف خود همچون حملات پهپادهای آمریکا به مذاکرات جلوگیری کنند.

وی با اشاره به مشکلات عدیده پاکستان همچون به هم ریختگی موسسات، افول اقتصادی و فساد گفت که هر چند پاکستان بحران‌های سخت‌تری را تجربه کرده است اما دلیل اصلی این مشکلات، قصور آن‌ها در رهبری و اداره صحیح امور است.

این کارشناس تصریح کرد که پاکستانی‌ها همیشه مشکلاتشان را یا به آمریکا یا هند و یا دست‌های پنهانی ربط می‌دهند که این خود نوعی تکذیب است.

انتهای پیام

کد N79263