اعتدال، آموزه اسلام برای جهان

داووس 92,اعتدال

تهران – ایرنا – اعتدال گرایی و تعامل سازنده با دنیا، از جمله پیام هایی بود که در سخنرانی رییس دولت جمهوری اسلامی ایران در داووس ارائه شد که دنیا برای برپا کردن جهانی دور از بی عدالتی به شدت به آن ها نیازمند است.

حسن روحانی خطاب به حاضران در چهل و چهارمین مجمع جهانی اقتصاد در مورد این آموزه گفت: این درسی است که از اسلام آموخته ام و در زندگی سیاسی خود نیز عمیقا تجربه کرده ام.

رییس دولت تدبیر و امید این گونه اسلام را دینی معرفی کرد که می توان از آموزه های آن برای برپایی اقتصادی مبتنی بر عدالت در دنیا بهره جست.

روحانی گفت: قرآن،کتاب آسمانی مسلمانان به ما آموخته است که تنها آنچه به مردم سود می رساند، در زمین ماندگار خواهد ماند. (و اما ما ینفع الناس فیمکث فی الارض)

تردیدی نیست که رییس جمهوری ایران به عنوان سیاستمداری کارکشته و پیرو اسلام، به خوبی نظم نوین اقتصادی جهان را می شناسد و می داند که کشورهای قدرتمند همه تلاششان این است تا شکلی دوباره برای دنیا تعریف کنند و از این رهگذر سلطه خود را کامل نمایند.

روحانی به عنوان رییس دولت یک کشور مقتدر در خاورمیانه از تلاش قدرت های سلطه گر برای تعیین نقش اقتصادی کشورهای ضعیف تر آگاه است و به خوبی می داند بر اساس الگوی تازه اقتصاد جهانی قرار است هر کدام از کشورها به مثابه بخشی از تصویر، طرح نهایی اقتصاد دنیا را کامل کنند.

رییس جمهوری ایران اسلامی در حالی پیام کشورش را برای مجمع جهانی اقتصاد برده است که می داند باید در صحنه دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم تا در این تصویر نهایی تاثیر بگذاریم و جایی داشته باشیم.

او می داند قدرت های اقتصادی دنیا نه می خواهند و نه اجازه می دهند کشورهای ضعیف تر هم در ایجاد نظم تازه اقتصادی دنیا نقش خود را ایفا کنند.

درست بر اساس همین درک درست است که با دستی پر از آرمان های اسلامی به داووس رفت تا بر ضرورت بنیان نهادن جهانی عادل پا فشاری کند.

او در این گردهمایی گفت: یکی از ارکان نظری و عملی دولت من، تعامل سازنده بین المللی است.

بر اساس اعتقاد به همین تعامل سازنده بین المللی که در سخنرانی آقای رییس جمهور انعکاس یافته است، کشورها دیگر نسبت به درد و رنج دیگران بی اعتنا نخواهند بود.

آقای روحانی در تایید این نکته گفت: ما نمی توانیم در غم و رنج همنوعانِ خود در منطقه شریک نباشیم.

قدرت های بزرگ در تلاشند تا نظم اقتصادی مورد علاقه خود را به دنیا تحمیل کنند و در این راه هیچ جایی برای عرض اندام کشورهای ضعیف تر به جا نمی گذارند.

آقای روحانی با درک درستی از این موضوع گفت: در ساماندهیِ جدیدِ جامعه جهانی، باید مطمئن شویم که همه ملت ها، احساس فرصتِ برابر، برای توسعه اقتصادی و اجتماعی می کنند.

او افزود: لازمه جامعه جهانیِ ایمن و توسعه یافته، برخورداری همگان از آزادی اقتصادی، و حقِ تعیین سرنوشت سیاسی است.

**رضا بهار - ایرنا

2044**
کد N79248