ولایتی در دیدار با دوشارت:

امیدوارم این سفر مقدمه همکاری‌های همه‌جانبه میان ایران و فرانسه باشد

سیاست خارجی

ما در جنگ 16 روزه میان لبنان و اسرائیل در دمشق در یک اقامت طولانی و ملاقات های پی درپی اقدامات مناسبی انجام دادیم که این همکاری در جهت ایجاد آرامش در منطقه به عنوان یک کار مثال زدنی در همکاری‌های سطح بالا میان ایران و فرانسه در تاریخ ثبت شده است.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار با وزیر اسبق امور خارجه فرانسه گفت:امیدوارم این سفر مقدمه ای برای یک همکاری ارزشمند و همه جانبه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی میان ایران و فرانسه باشد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی اکبر ولایتی در دیدار با دوشارت وزیر اسبق امور خارجه فرانسه که صبح امروز در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد، با اشاره به خاطرات خوبی که میان وی و دوشارت در زمان تصدی وزارت امور خارجه وجود داشت، گفت: با توجه به همکاری خوبی که برای منافع مشترک ایران و فرانسه و صلح در منطقه داشتیم، از شما دعوت کردیم تا در این رابطه با یکدیگر صحبت کنیم.

ولایتی ادامه داد: ما در جنگ 16 روزه میان لبنان و اسرائیل در دمشق در یک اقامت طولانی و ملاقات های پی درپی اقدامات مناسبی انجام دادیم که این همکاری در جهت ایجاد آرامش در منطقه به عنوان یک کار مثال زدنی در همکاری های سطح بالا میان ایران و فرانسه در تاریخ ثبت شده است.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: امیدوارم این سفر مقدمه‌ای برای یک همکاری ارزشمند و همه جانبه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی میان ایران و فرانسه باشد.

در ادامه دوشارت وزیر اسبق امور خارجه فرانسه نیز گفت: از این که گذشته تلاش های مشترک مان را مورد توجه قرار دادید ممنونم. البته ما بایک سری مشکلاتی روبرو شدیم که باید برای همه رضایت بخش باشد، اما در آخر به نتیجه رسیدیم.

وی با بیان اینکه امروز شرایط عوض شده است اما بازیگران همان‌ها هستند، اظهار داشت: کشورهای ما در وضعیت های مشابهی قرار دارند و من هم با شما موافقم که باید بتوانیم به راه حل یا راه حل هایی برسیم که برای همه قابل قبول باشد.

وزیر اسبق امور خارجه فرانسه در ادامه تاکید کرد: برای من حائز اهمیت است که ایران مجددا جایگاه خود را در صحنه بین المللی بازیابی کند و ایران باید در جایگاه بین المللی خود مستقر شود تا مشکلات حل شود.

دوشارت با اشاره به بحران سوریه تصریح کرد: این بحران ممکن است خطرات زیادی داشته باشد به ویژه برای ملت سوریه که احساس بدبختی می‌کنند و در درجه بعد کشور های مجاور و منطقه و ما فرانسوی‌ها و اروپایی‌ها برای این مساله متاسف هستیم. برای همین نیاز است تا در این رابطه با یکدیگر همکاری کنیم.

وی در ادامه خطاب به ولایتی گفت: خوشحالم که شما در این سال های طولانی مسئولیت های مهمی را برعهده داشتید، اما من در شرایط دیگری هستم ولی همچنان علاقه خودم را به مسائل بین المللی حفظ کرده ام و می خواهم سهم خودرا در این زمینه ایفا کنم.

کد N78820