تحقیقات درباره زندان مخفیانه سیا در لهستان/ رشوه سازمان سیا به مقامات لهستان

مقامات لهستانی در حال انجام تحقیقات در خصوص یک زندان مخفی سازمان سیا در این کشور هستند که برای شکنجه تروریست‌های مظنون مورد استفاده قرار گرفته بود.

مقامات لهستانی در حال انجام تحقیقات در خصوص یک زندان مخفی سازمان سیا در این کشور هستند که برای شکنجه تروریست‌های مظنون مورد استفاده قرار گرفته بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از روزنامه دیلی میل، پس از اینکه روزنامه واشنگتن پست گزارشی را در خصوص رشوه سازمان سیا به مقامات اطلاعاتی لهستان و دیگر سوء‌استفاده‌های فاحش در این ماجرا منتشر کرد، مقامات لهستانی تحقیقات در این باره را آغاز کرده‌اند.

طبق این گزارش، مقامات سازمان سیا در ملاقاتی که در سال 2003 با مقامات اطلاعاتی لهستان داشتند، با پرداخت میلیون‌ها دلار از آنها خواستند تا برای حبس تروریست‌های مظنون، از یک ویلای دورافتاده استفاده کنند.

گفته می‌شود که سازمان سیا، "خالد شیخ محمد"، یکی از مغزمتفکرهای حمله 11 سپتامبر 2001 را به طور غیرقانونی 183 بار در این مکان با روش غرق مصنوعی شکنجه کرده بود. خالد در حال حاضر در زندان گوانتانامو به سر می‌برد.

طبق گزارش روزنامه واشنگتن‌پست، این مکان که پس از پرداخت 15 میلیون دلار رشوه، تهیه شده بود، یکی از چند زندان محرمانه آمریکا در اروپا است.

به گزارش رویترز، تنها موردی که می‌توان با آن اتهامات جنایی مطرح کرد، همکاری مقامات لهستانی در روند حبس و شکنجه متهمان است.

اما "دونالد تاسک"، نخست‌وزیر لهستان پیشتر با رد این ادعا گفته بود که آمریکایی‌ها این جرایم را مرتکب شده‌اند نه لهستانی‌ها. ماه گذشته میلادی نیز نقش لهستان در شکنجه این مظنونین در دادگاه اروپایی حقوق بشر مورد بررسی قرار گرفت.

انتهای پیام

کد N78521