پس از کشته شدن 40 مسلمان:

ناظران بین المللی برای بررسی کشتار مسلمانان به میانمار می روند

مسلمان,کشتار

کوالالامپور – ایرنا – دولت میانمار به ناظران بین المللی اجازه داد با سفر به نقاطی از این کشور، کشتار بیش از 40 مسلمان را بررسی کنند.

به گزارش ایرنا، ˈ یی هتوت ˈ سخنگوی دولت میانمار اعلام کرد ناظران بین المللی می توانند آزادانه به بررسی مناطق مورد نظر بپردازند.

وی روز شنبه با خودداری از ارائه جزئیات بیشتر، گزارش وقایعی که در مناطق شمال غربی این کشور رخ داده بود را رد کرد.

سازمان ملل پیش از این گزارش داد که بوداییان محلی استان راخین در روزنامه نهم و سیزدهم ژانویه (19 و 23 دی ماه) در دو اقدام جداگانه مسلمانان این استان را مورد حمله قرار دادند.

ˈناوی پیلایˈ کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل از مقامات میانماری خواسته است تحقیق کاملی در مورد این موضوع و کسب اطمینان از اینکه عدالت در مورد قربانیان و خانواده های آنان اجرا می شود، انجام دهند.

وی گفت: یک پلیس روز 13 ژانویه (23 دی) توسط مسلمانان روهینگیا کشته شد و پس از آن روستای ˈدو چی یار تانˈ مورد حمله پلیس و بوداییان قرار گرفت که در آن 40 زن، مرد و کودک کشته شدند.

گروه های حقوق بشر تاکید دارند این کشتار صورت گرفته و بیش از چهل مسلمان شامل زنان و کودکان قتل عام شده اند.

این گروه ها اعلام کردند اطلاعات معتبری مبنی بر کشته شدن هشت مرد روهینگیایی در روستایی در استان راخین و نزدیک مرز بنگلادش در نهم ژانویه (19 دی ماه) دریافت شده است.

گفته می شود پس از این کشتار یک پلیس در همان روستا به قتل رسیده و پس از آن حدود 40 نفر از زنان و کودکان مسلمان روستا قتل عام شدند.

یک موسسه حقوق بشر در بانکوک پایتخت تایلند اخیرا اعلام کرد که نیروهای امنیتی میانمار بیش از 40 نفر از مسلمانان روهینگیا را قتل عام کرده اند.

ˈنور جدید میانمارˈ روزنامه دولتی این کشور نیز روز پنجشنبه نوشت یک نیروی پلیس در درگیری بین مقامات و بوداییان ناپدید شده است، اما مقامات دولتی گزارش کشتار دسته جمعی مسلمانان را رد کردند.

ˈوینگ میاینگˈ فرماندار رییس بخش ارتباطات استان راخین نیز گفت: ما حتی اگر سه نفر کشته شوند، آنرا مخفی نمی کنیم. اما حالا آنها مدعی هستند 40 نفر کشته شده اند که این سخن بی ربطی است.

وی همچنین گفت که سندی مبنی بر ادعای کشته شدن 40 نفر وجود ندارد.

ˈهتوتˈ گفت مقامات سازمان ملل از افراد محلی و کارمندان مذهبی تحقیق نکرده اند و گزارش های خود را از منابع تایید نشده تهیه کرده اند.

نخستین درگیری بوداییان با مسلمانان میانمار در استان راخین در ماه ژوئن (تیر ماه) سال 2012 رخ داد که در آن دست کم 650 نفر کشته و بیش از 135 هزار نفر نیز مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شدند.

مسلمانان میانماری که سازمان های بین المللی تعداد آنها را حدود یک میلیون نفر گزارش کرده است از حقوق شهروندی محروم هستند و دولت میانمار آنها را مهاجرانی می داند که از کشورهای اطراف به استان راخین وارد شده اند.

کشتار دی ماه مسلمانان میانمار بی رحمانه ترین کشتار مسلمانان این کشور توسط نیروهای امنیتی در ایالت راخین از سال 2012 میلادی تاکنون به شمار می رود.

خشونت های فروردین ماه بوداییان علیه مسلمانان در مرکز میانمار نیز بیش از 40 کشته برجای گذاشته بود.

بوداییان تندرو تاکنون علیه مسلمانان روهینگیایی در چند نوبت اقدام به کشتار، آتش زدن مساجد و ساختمان های مسکونی کرده اند.

کمیته حقوق بشر مجمع عمومی سازمان ملل آبان ماه امسال با تصویب قطعنامه ای از دولت میانمار خواست حقوق شهروندی مسلمانان روهینگیا را بپذیرد، به آنان حقوق شهروندی برابر اعطا کند و خشونت بودایی ها علیه مسلمانان را پیگیری نماید.

میانمار درسال 1982 با تصویب قانون شهروندی، هشت گروه نژادی و 130 گروه اقلیت را در این کشور به رسمیت شناخت اما 800 هزار مسلمان را شامل این قانون نکرد.

سازمان ملل متحد مسلمانان روهینگیا را بزرگترین اقلیت دینی جهان می داند. اکنون ده ها هزار نفر از مسلمانان روهینگیایی به علت فشارهای دولت میانمار و خشونت های بوداییان در اردوگاه ها زندگی می کنند.

آساق**د.م **1611
کد N78053